Chovatelská stanice ČSV

12376451_10205376607837608_8210260181643292081_nKdyž jsem se rozhodla pořídit si Československého vlčáka (ČSV), nečekala jsem, že otevřu novou etapu svého života. Chtěla jsem psa pouze jako parťáka, ale postupem času se vše změnilo. Od      pořízení Envy jsem se začala více zajímat o jiná ČSV, chovatelské stanice, zdraví, rodokmeny atd. Četla jsem si o uchovňování a chtěla jsem zkusit bonitaci. (více o bonitaci zde) Ze začátku vlastně jen ze zvědavosti, jak by Envy dopadla. Říkala jsem si, že pokud bude povaha dobrá, uděláme i zbytek k uchovnění. A povedlo se. Envy se předvedla na výbornou a tak dalším věcem k uchovnění nic nebránilo.  Po splnění všech vyšetření a testů se Envy stala chovnou a začala jsem plánovat štěňata. Původně jsem vrh chtěla odchovat na chovatelskou stanici Lupus Ardor mé chovatelky, ale nakonec mě přemluvili, abych si udělala svojí vlastní. Mě když někdo dá brouka do hlavy, tak už se ho nezbavím. A vlastně proč ne? Nyní volba názvu. Vymyslela jsem spousty názvů, ale nic nebylo ono, když už to bylo ono, bylo to zabrané. Nakonec  tedy s odsouhlasením rodiny a přátel jsem zvolila název – s duší vlka. Ačkoliv ČSV není vlk, ale pes, jeho duše je vlčí – svobodná, vyrovnaná, společenská, zvídavá. Bohužel pár dní po odeslání žádosti jsem si všimla, že je nově vzniklá chovatelská stanice se jménem ,,z duše vlka´´, tudíž jsem si byla skoro jistá, že náš název nevýjde. Vyšel teda název druhý Envy´s Legacy (Envyin odkaz). Druhý název vymyslela naše známá, které moc děkuju. Envy´s Legacy bude malá, rodinná chovatelská stanice (CHS). Budu se snažit, aby stěňata zde narozená byla přínosem. Jde mi o zdraví, dobré povahy a možnost uplatnění dále v chovu. ČSV miluju a dělám to s láskou pro ně, pro sebe, pro vás. Něco o mě? Jmenuji se Pavla Bouzková, pracuji jako zdravotní sestra a  bydlím se svým přítelem, též milovníkem ČSV v Čelákovicích, což je asi 15 km Prahy. Bydlíme v bytě. CHS v bytě? Ano v bytě 😀

Chovatelský servis je pro nás samozřejmostí. Klidně nás navštivte a přijďte si pomazlit Envy a zeptat se na to, co Vás zajímá nebo nezávazně napiště.

Chovatelský servis:

– zájem o štěně po celý jeho život

– pomoc při výchově, výstavách, uchovnění

– rady v kteroukoliv denní dobu

– fotky štěňátka po celou dobu co bylo u nás

– socializovaná štěňata – zvyklá na lidi, psy a ruchy v domácnosti

– krmivo na které je štěně zvyklé na 7 dní – granule/barf dle vašeho výběru

– štěňátka zvyklá jak na granule tak na maso

– obojek a vodítko cca do 5 měsíců věku

– hračky do nového domova

– v případě časné rezervace štěněte do 14 dní věku, možnost výběru jména na ,,A´´ a jeho zápis do PP

-v případě zájmu o chov, uděláme po domluvě DNA testy, test na DM a DW

– v případě nouze se o psa postaráme, popřípadě mu najdeme nový domov

Samozřejmostí je:

očkování, odčervení

– čip s europasem (očkovacím průkazem)

– průkaz původu (obdržíte, jakmile je dostanu)

– kupní smlouva

Co požadujeme od majitelů našich štěňat:

– kontakt s námi, posílaní fotek atd.

– informace o psovi po celý jeho život

– zákaz produkce psů bez PP!

– každodenní styk se svým ČSV – ne pouze kotcové zvíře!

– účast na Svodu mladých od 7 měsíců (nepožaduju Bonitaci, RTG kloubů ani výstavy – samozřejmě ale budu za jakoukoliv prezentaci velmi ráda.)

– nepoužívat na štěně elektrický ani ostnatý obojek

– aktivitu – chodit s pejskem na procházky a dostatečně ho socializovat

– odpovídání na naše otázky – Na co se určitě zeptám: Kde bude pejsek když vy budete doma? Kde bude pejskek v době vaší nepřítomnost? Co s pejskem plánujete – výcvik, chov, nebo bude jen společník? Čím ho budete krmit? Budete mít dostatek trpělivosti- co až vám bude doma výt, rozkouše botu nebo telefon? Buďte svý, nebojte se odpovědět popravdě, nikdo z nás není perfektní a já velmi oceňuji upřímnost 🙂

14459701_10207277792246030_1217324556_nAdresa zde uvedená je moje trvalá, na které nebydlím. Vrh bude odchován v Čelákovicích.

   Už více lidí se mě ptalo, na co vlastně ta chovatelská stanice je, proč některé chovné stanice týrají feny až vrhem M. Tak se budu snažit lidem úplně nepolíbeným chovem udělat v tom trošku pořádek.                                                                                             1. Chovatelská stanice vs chovná. Slovo chovná se používá spíše ve spojení ,,chovná fena´´. Ale může se použít i jako chovná stanice, čeština umožňuje obě dvě verze.                                         2. Chovatelskou stanici si může založit každý komu bylo 18 let. Není k tomu potřeba mít chovného psa, ani žádné zkoušky. Jeden človek = jedna chovatelská stanice. Nemůžete mít dvě. Můžete chovatelskou stanici zrušit a tím uvolnit název, ale novou si již registrovat nelze.                                                                              3. Vrh M neznamená, že fena měla již 14 vrhů, ale že na chovatelskou stanici bylo odchováno 14 vrhů, třeba i na 14 různých fenách. Tudíž písmenka se nevztahují na fenu ale na chovatelskou stanici.                                                                         4. Délka jména psa včetně jména CHS je 20 znaků.                                                                                             5. Lze vynechat písmenka CH, Q, X, Y – jelikož vymýšlení jmen je obtížnější. Tudíž to neznamená, jak jsem slyšela, že všechny štěňata z vrhu CH zemřeli, pouze vrh CH není.                               6. Jedna chovatelská stanice nerovná se pouze jedno plemeno. Na jednu CHS můžu chovat ČSV, labradory, neměcké ovčáky. Každému dalšímu plemeni je pak vedena další řada začínající písmenem ,,A´´                                                                                  7. Lupus Ardor – ,,To se táta jmenoval Lupus a máma Ardor.´´ Ne tak se jmenuje chovatelská stanice odkud pochází Envy. Celé jmeno psa tvoří jeho jméno plus příjmení, což je název chovatelské stanice. Jména rodičů se ve jméně neuvádějí. Neznamená to všakm že nemůžou například na počest matky lze dát jméno ,,Envy Cona Lupus Ardor´´.                                             8.,,Kamarádka má CHS dog, škoda, že nemůžu odchovat vrh své labradorky na ní´´ Můžete. Jak jsem psala výše, chovatelská stanice se nevztahuje na jedno plemeno a tak Vaše kamarádka může váš vrh zastřešit. Ovšem dejte pozor na název. Třeba CHS ,,Roztomilý trpaslík´´ a vy budete chtít odchovat vrh labradorů.

Na seznam CHS se dá podívat buď v české databízi  ZDE a nebo v mezinárodní ZDE.