Čištění zubů u psa

Jelikož Envy neměla zrovna zuby jako perličky, což přisuzuju jejímu nadměrnému slinění, začala jsem se o čištění zubů zajímat více. Některý pes má zuby krásné po celý život, některému se občas udělá zubní kámen, který si sám odstraní pomocí žvýkání něčeho tvrdého a jiný pes má zase se zuby problémy často. Jelikož jsem nějaké přípravky vyzkoušela a nějaké rady co mi byly dány realizovala, podělím se o svoje zkušenosti. Bohužel Vás úplně nepotěším, jelikož nám nepomohlo skoro nic až na….(dozvíte se v článku) Plak a zubní kámen proč vlastně vadí? Jak to vypadá?

14355006_10207220154765129_132018315755727098_nZubní plak naší Envy – pravidelně čištěno kartáčkem, bez účinku

granulecz-czZdroj: granulecz.cz, Zubní kámen

4191Zdroj http://rudolfmac.cz , zubní kámen 3 stupně, paradentoza

Zubní plak na zubech postupně mineralizuje a změní se v tvrdý zubní kámen. Na zubní kámen poté nasedají bakterie, které se dostávají dál do krevního oběhu a mohou se usadit na srdci nebo ledvinách a způsobovat problémy. Také je psovi velmi cítit z tlamy. Proto je důležité udržovat zoubky a dásně Vašeho psa čisté a zdravé.

Zápach z tlamy

Pokud Vašemu psu páchne z tlapy a nemá viditelný plak na zubech je možné, že se jedná o problém se špatným zažíváním, nechte raději psa vyšetřit. Pokud již plak nebo kámen má, zápach způsobují bakterie. Jak se tedy plaku a zápachu zbavit?

Žvýkání tvrdých věcí

Pokud pejsek nemá problémy se zoubky, postačí jako prevence mu čas od času dát tvrdý chleba, kost nebo nějaké to sušené ouško. Pes si žvýkáním mechanicky zuby čiští. Kostičky typu Pedigree dentastix atd. jsou měkké a těžko to budou obsahovat nějakou super zázračnou látku, která vám odstaní plak, tudíž moc nedoporučuju. Jako prevenci to ale lze použít. Ovšem pokud pes již kámen má, je to zbytečnost, měkká kostička nic neodstraní. Podobné věci často obsahují mentol, aby to osvěžilo dech, což psovi nechutná a navíc pes nepotřebuje dech osvěžit, nýbrž odstranit příčinu vzniku zápachu, což jsou bakterie na zubním kameni. Takže tedy jako prevence tvrdé věci na kousání a kontrolovat zuby – nejčastěji uvidíme kámen na špičácích nahoře u dásně. Pokud se objeví zažloutnutí zubů nebo kámen, tvrdé věci nestačí a je potřeba přejít k jiné metodě.

Kelpa – mořská řasa

Sušená mořská řasa se přidává psovi do jídla. Kelpa obsahuje jód a spousty minerálů jako je měď, železo, hořčík, vápník, draslík atd. Podporuje odstranění plaku a změkčuje zubní kámen, který jde pak lehce seškrábnout nehtem nebo lžičkou. Popřípadě pes kouše kosti a sám si kámen odloupne. Důležité je dát pozor u kelpy na dávkování, je tu riziko předávkování psa jódem. Podává se cca 3g na 10 kg váhy psa, ovšem každý výrobce to má uvedeno jinak. Někteří lidé kelpu vychvalují do nebes jak jim pomohla, mě u Envy vůbec. Plak nešel odstranit nijak lépe než předtím a to jí užívala měsíc každý den. Takže můžete zkusit a třeba zrovna Vám pomůže. Lepší je koupit kelpové vločky, prý účinkují lépe. 400g Kelpy stojí asi 200 Kč, ale vydrží vám to opravdu dlouho, cca rok.

kelpa

Přípravky do vody

Užívání je různé dle výrobce. Má odstaňovat zubní plak a zápach z tlamy. Tyto přípravky většinou zubní plak nedokážou rozmělnit, ale dobře odstraňují zápach z tlamy, což ale neřeší příčinu zápachu. Vhodné spíše jako podpůrná léčba k mechanickému čištění nebo jako prevence pro psy, kteří se zuby problém nemají. Ústní vody stojí kolem 200 Kč.

vet-aquadent-250mlOchranné gely

Jeden z dobrých gelů na zuby je Orozyme. Gel se nanáší na noc, aby mohl dlouho působit. Pomáhá rozmělnit zubní plak. Nanáší se prstem na zuby, dásně a sliznice. Není potřeba používat kartáček. Ovšem jako u všeho je potřeba poté rozmělněný plak ze zubů nějak odstanit, seškrábnout. Učinek u nás? Nic moc, plak šel dolů nepatrně lépe než bez používání gelu, ale žádný zázrak jsem nepozorovala. Opět dobré jako prevence, lehké na použití. Tubička stojí cca 180 Kč.

12361-1Zubní pasta a kartáček

Zde je již potřeba, aby pes více spolupracoval, jelikož pastou a kartáčkem se musí zajíždět i do zadu do tlamy a pes který na to neni zvyknutý držet nebude. Je potřeba na to psa učit postupně. Past na zuby je spousta od obyčejných po pasty s příchutěmi, enzymatické pasty, bělící atd. Já doporučuju alespoň enzymatickou pastu, která opět pomůže trošku rozmělnit plak. Nebo pastu od firmy TraumaPet, která obsahuje nanostříbro a stojí 200 Kč.  Jinak levné pasty jsou spíše taková pomůcka, psovi to chutná a soustředí se na tu chuť, líže jí a tím my máme čas k čištění.  Kartáčků na zuby psů je opět velká spousta, některé si zde popíšeme 🙂

Náprstek z mikrovlákna, pro tréning vhodné, ale moc to zuby nevyčistí.

n_70077-800x600Náprstek s kartáčkem. Většinou jsem narazila na tvrdé štětiny, což není vhodné pro dásně psa. Envy po vyčištění velmi  krvácely dásně. Pro páníčka lepší manipulace než s klasickým kartáčkem.

kartacek-na-pristik-800x600

Kartáček se dvěma konci, pro přední a zadní zoubky.

1830-1446-thickboxKartáček, který čistí zuby z vnitřní i vnější strany,  pozor na tvrdost štětin.n_55180-800x600Kartáček pro lidi s měkkými štětinami Curaprox, sama ho používám jak na svoje zuby, tak na zuby psa. Velmi jemný a vhodný – doporučuji. Ultra soft, Super soft.

esc-curaprox-5460-800x800

 

Video – nácvik čištění zubů, čištění kartáčkem

První je důležité, aby pes uměl ukazovat zuby a nebál se manipulace, poté až začneme s nácvikem kartáčku. Kartáček psovi ukážeme, nechápe očuchat, dáme mu ochutnat zubní pastu. Kartáček namočíme do vody, dáme pastu. Čistíme první špičáky a pak se posouváme směrem dozadu. Pokud pes nedrží, snažte se ho uklidit a odměňovat. Pak čištění ukončete a začněte zase zítra. Chce to trpělivost a čas.

Olejíček pro zdravé zuby a dásně

Tomuhle přípravku jsem vůbec nevěřila. Volila jsem ho jako poslední možnost před ultrazvukem. Je to  přípravek z 10ti přírodních látek. Zoubky se čistí pomocí tamponku a nebo prstem, nanáší se malé množství a masírují se s tím dásně a zoubky. Po týdnu jsem opravdu viděla rozdíl, kámen šel krásně dolů. Kůra se dělá 2x denně po dobu 14 dní a pak se dělá udržovací kůra 1x – 3x týdně dle stavu chrupu Vašeho psa. Naší Envy olejíček nechutná, má  takovou hnusnou pachuť, ale některým pejskům prý šmakuje. Účinek sami vidíte na fotce 🙂 Já jsem spokojená. Dle velikosti se cena pohybuje od 380 do 900 Kč. Investice tu je větší než u předešlých přípravků, ale opravdu vřele doporučuju. Rozmělní i poměrně silný zubní kámen. Tento olejíček uchránil Envy před narkózou. Více se dočtete a můžete objednat zde: www.dokonalalaska.cz

15179140_10207809474137745_3576751308031036840_nPrvní fotka na začátku, druhá po týdnu při aplikaci 2x denně

pro_zdrave_zuby_a_dasne_pro_psy_97x40-copy-500x500

Ultrazvuk

Čištení zubů ultrazvukem je nejspolehlivější řešení problémů se zubním kamenem a provádějí ho veterináři. Pes musí být v narkóze, tudíž před zákrokem musí 12 hodin lačnit. Samotná procedůra trvá cca 30 minut, ovšem pejsek stráví u veterináře cca 2 hodiny – uspání a následné probuzení. Cena je 1.000 – 2.000 dle veterináře. I po ultrazvukovém ošetření nemáte vyhráno, pes má zoubky sice opět jako perličky, ale plak a kámen se opět vrátí. Je důležitá prevence, protože nelze psa neustále zatěžovat narkózou.

dte-d7_led1

Zdroj: www.woodpecker.cz

Před vyčištení ultrazvukem:

dsc00224

Po:

dsc00227

Zdroj:http://www.veterinapruhonice.cz

 

2 464 komentářů u „Čištění zubů u psa“

 1. A lot of families in USA haven’t chance to have a child. If you wish to have a child, needful to grasp that a lot of physic corporations all over the world receive opportunity to get in hospital. If you want to use an fertilization process, we recommend to go on advantages of artificial insemination in humans here.

  At mother-surrogate.com there are a lot of innovational mechanisms to be mother. You wouldn’t use chemical dopants. Experts, which are laboring in corporations – are occupational. They could provide for you data about all the acts.

  Resurgent child which will born in future will be well. Professionals could assistance you with different questions. They can envisage for you excellent result. You can be rely on that with the assistance of specialists you can birth a child.

  Also needful to say that prices for different maintenance are well. However you can receive some proposals. Special offers give for you chance to get not only really quality service, but also justified results.

  If you will have services which provide firm, you will understate all probable risks before impregnation. If you ready to surrogacy services, real method to get services from professional crew. Feskov Surrogacy Agency have more than 20 years of practice in sterility treatment. Surrogate mothers are checked in data before they bear a child.

  Team of genetical masters will do all what is possible from them and you can do next child sex selection. It is woozy product which give surrogacy pregnancy.

  You can be reliable that corporation successes will be great. A lot of moms from different countries were take surrogacy pregnancy from firm. Experts from the firm can likewise support you in another questions.

  All time upon the period of pregnancy command of proficient doctors will be with you. Communicating with them real within the gestation time in some amazing time for your family.

 2. A lot of families all over the world haven’t chance to have a child. If you ready to have a child, necessary to understand that a lot of medicine corporations all over the world obrain potential to get in hospital. If you want to use an impregnation process, we advise to go on what rights do surrogate mothers have here.

  At mother-surrogate.com there are many innovative devices to be mommy. You shouldn’t use chemical dopants. Masters, which are laboring in corporations – are professionals. They could ensure for you information about all the acts.

  Renascent child which will born in future will be well. Specialists could support you with different tasks. They could provide for your family excellent result. You can be rely on that with the help of specialists you can birth a child.

  Also necessary to give data that value for different tend are well. However you can have any offers. Really proposals receive for you case to get not only perfect quality service, but also proven results.

  If you will use maintain which provide company, you will downplay all credible risks before fertilization. If you ready to surrogacy services, real method to get services from medicine team. Feskov Surrogacy Agency have more than 30 years of experience in barrenness treatment. Surrogate mothers are checked in facts before they bear a child.

  Crew of genetic specialists will do all what is possible from them and you can done next kid sex choice. It is unusual product which allow surrogacy pregnancy.

  You can be reliable that company strides will be fantastic. A lot of moms all over the world were used surrogacy pregnancy from company. Doctors from the company can likewise help you in different questions.

  All time during the period of pregnancy team of professional doctors will be with you. Communicating with them real during the pregnancy period in any tiring time for your family.

 3. I needed to compose you this little observation to give many thanks again for those marvelous things you have contributed on this website. It is so particularly generous with people like you to deliver publicly all many people could have supplied as an electronic book in making some money for their own end, most importantly now that you might have tried it if you ever decided. Those tactics additionally worked as the fantastic way to recognize that many people have a similar zeal just as my own to learn way more with regard to this matter. I know there are many more pleasant moments in the future for folks who scan through your website.

 4. A lot of families all over the world haven’t chance to have a child. If you ready to have a son, needful to grasp that a lot of medicine firms all over the world obrain potential to get in clinic. If you want to use an impregnation process, we recommend to go on [url=https://www.mother-surrogate.com/technologies-for-determining-a-healthy-child.html]Feskov Surrogacy Agency[/url] here.

  At mother-surrogate.com there are a lot of innovating devices to be mother. You wouldn’t use chemical dopants. Masters, which are laboring in company – are occupational. They could guarantee for you data about all the operation.

  Renascent child which will born tomorrow will be well. Specialists can assistance you with different tasks. They could envisage for you quality result. You can be sure that with the help of specialists you can birth a child.

  Also necessary to provide info that prices for different tend are good. However you can receive some offers. Special proposals give for you chance to get not only really quality service, but also proven results.

  If you will take services which provide firm, you will downplay all credible risks before impregnation. If you ready to surrogacy services, real method to get services from medicine command. Feskov Surrogacy Agency have more than 20 years of experience in sterility therapy. Surrogate mothers are checked in details before they bear children.

  Team of genetic specialists will do all what is possible from them and you could done future kid sex choice. It is woozy product which give surrogacy pregnancy.

  You can be reliable that corporation successes will be great. A lot of families all over the world were apply surrogacy pregnancy from company. Doctors from the company could also help you in other questions.

  All time under the period of pregnancy command of professional medics will be with you. Informing with them real within the gestation period in some unusual time for your wife.

 5. RETSPRO frauds have been listed via the internet, largely in the form of nulled/old copies of our RETS PRO wordpress real estate plugin. There is only one legitimate place to buy our software and that is on our own RETS PRO website.

 6. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 7. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great web site.

 8. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 9. I¡¦ll right away clutch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know so that I may just subscribe. Thanks.

 10. My husband and i were absolutely thankful Emmanuel managed to complete his studies out of the precious recommendations he acquired out of your blog. It is now and again perplexing just to choose to be giving out tips and tricks that many many people could have been trying to sell. And now we discover we have the website owner to thank for that. All of the illustrations you’ve made, the simple website navigation, the friendships you help engender – it’s got most great, and it is leading our son and our family reckon that the content is excellent, and that is extraordinarily important. Thank you for everything!

 11. I as well as my buddies came examining the good guidelines found on your site then quickly got a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those tips. Most of the men happened to be absolutely warmed to study all of them and have quite simply been tapping into them. We appreciate you truly being well helpful and then for picking such amazing topics millions of individuals are really needing to know about. Our own sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 12. I want to show appreciation to you just for rescuing me from such a circumstance. After surfing around throughout the online world and getting concepts which were not productive, I assumed my entire life was well over. Being alive minus the solutions to the issues you’ve solved through your good review is a critical case, as well as ones which might have adversely damaged my career if I hadn’t discovered the website. Your primary mastery and kindness in playing with all the stuff was vital. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a point like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for the high quality and sensible help. I will not be reluctant to suggest your site to anyone who should get recommendations about this area.

 13. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 14. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 15. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. I would like to get across my passion for your generosity in support of folks that should have assistance with this one topic. Your real dedication to passing the message all through had become definitely important and have constantly empowered others just like me to attain their endeavors. Your own important facts indicates a whole lot a person like me and even further to my office colleagues. With thanks; from everyone of us.

 17. Nice blog right here! Additionally your website so much up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link in your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 18. I simply could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual info a person supply in your visitors? Is gonna be back continuously to check up on new posts

 19. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a great site.

 20. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 21. I have been surfing online more than three hours lately, but I by no means found any fascinating article like yours. It¡¦s beautiful worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the net can be much more useful than ever before.

 22. Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 23. I am only commenting to make you know of the fabulous encounter my wife’s daughter experienced studying your web site. She learned a good number of issues, which include what it’s like to have a marvelous coaching heart to have others without difficulty completely grasp a variety of complicated issues. You really surpassed our desires. Many thanks for producing such valuable, healthy, edifying and even unique tips on that topic to Mary.

 24. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 25. Thank you so much for giving everyone an extremely wonderful opportunity to read in detail from this web site. It’s always so brilliant and also stuffed with a great time for me and my office acquaintances to search your website nearly 3 times in one week to see the new issues you will have. And of course, I’m so at all times fascinated with all the brilliant pointers you serve. Selected 3 ideas in this article are completely the most beneficial we’ve ever had.

 26. I am writing to let you be aware of what a excellent discovery my wife’s girl enjoyed visiting your site. She figured out plenty of issues, which included what it’s like to have an ideal helping spirit to make a number of people completely learn specific tricky subject areas. You actually did more than readers‘ desires. Thanks for offering those interesting, trustworthy, revealing and as well as cool guidance on the topic to Emily.

 27. I precisely needed to thank you so much yet again. I’m not certain the things that I could possibly have taken care of in the absence of the tips provided by you about this concern. It has been a very hard issue in my circumstances, however , seeing this specialised strategy you managed that made me to leap for gladness. Extremely happier for your information and as well , sincerely hope you are aware of an amazing job you are always undertaking educating many others using your web site. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 28. I was just seeking this info for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 29. I am glad for writing to make you be aware of of the remarkable discovery my cousin’s girl undergone using yuor web blog. She noticed lots of details, including how it is like to possess an ideal coaching nature to have many people just understand various impossible subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. I appreciate you for producing the productive, safe, educational not to mention cool guidance on that topic to Ethel.

 30. I truly wanted to compose a simple comment so as to appreciate you for some of the lovely instructions you are writing on this website. My prolonged internet search has at the end been paid with reliable knowledge to write about with my friends. I would assert that we site visitors are unquestionably endowed to dwell in a wonderful site with very many marvellous professionals with useful hints. I feel really happy to have used your entire site and look forward to really more fabulous minutes reading here. Thank you again for a lot of things.

 31. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 32. You can definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 33. I intended to compose you this very little word to be able to say thanks a lot once again with your pleasant advice you’ve shown in this case. It’s really strangely generous of people like you to offer unreservedly just what most of us would’ve supplied for an ebook to generate some cash on their own, primarily considering that you could have done it in the event you wanted. Those tips likewise served as a easy way to be certain that the rest have a similar fervor just as my very own to understand more and more in regard to this issue. I’m certain there are millions of more pleasurable moments up front for individuals who examine your site.

 34. I in addition to my guys appeared to be checking the best tactics on your web page and so the sudden got a terrible feeling I had not expressed respect to you for those secrets. My women are actually so glad to study them and have in effect undoubtedly been enjoying these things. We appreciate you actually being considerably kind and for opting for this kind of excellent tips most people are really desperate to be aware of. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 35. I simply wanted to thank you very much all over again. I am not sure the things that I would’ve implemented in the absence of these methods discussed by you concerning such theme. It was a alarming difficulty in my position, nevertheless spending time with this specialized fashion you resolved the issue took me to cry over delight. Extremely grateful for the guidance and even hope you are aware of a great job that you are providing training people with the aid of a web site. I am certain you’ve never met any of us.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *