DM a DW

Degenerativní myelopatie (DM)

    Je neurodegenerativní onemocnění postihující míchu. Objevuje se u psů od 8 let, někdy i déle, nemusí se ale projevit vůbec. Dochází k neschopnosti ovládat zadní končetiny, později i přední končetiny , dochází k inkontinenci (pomočování) . Degenerativní myelopatie není onemocnění kloubů, ikdyž v ranné stádiu je zaměňována za DKK nebo artrózu. DM psa postupně pohltí, nemůže se hýbat, dochází k ochrnutí dýchacích svalů a ke smrti. Proto je důležité psy testovat a dávat k sobě pouze vyhovující jedince.

   Čistý jedinec se označuje jako N/N, přenašeč jako N/DM a nemocný jako DM/DM . Pokud je pes či fena přenašeč (N/DM) musí se použít pes/fena čistý (N/N) . Část štěňat se tedy narodí N/N a část N/DM. Čistě teoreticky se do chovu smí použít i pes DM/DM, pokud se u něj ještě onemocnění neprojevilo. Pokud se spojí se psem N/N, narodí se všechna štěťana jako přenašeči, ale neonemocní! Nikdy se k sobě nemůžou použít dva přenašeči. Pokud by se tak stalo, narodí se štěňata N/N, N/DM ale i DM/DM! Myslím, že je to obrovský risk a koukat se pak na psa, který v polovině svého života tahá nohy za sebou a pomalu umírá není krásný pohled. Todle by si měli uvědomit všichni množitele psů bez PP, kteří nemají psy testované. DM je nevyléčitelná!

DM u ČSV na videu od 3:14.

Dwarfismus (DW)

tobrok.sk

ZDROJ: www.tobrok.sk

    Nebo také nanismus, je onemocnění hypofýzy a následným nedostatkem růstového a dalších hormonů. Štěňata se narodí často již mrtvá a nebo zemřou chvíli po narození. Pokud přežijí, postupem času je vidět velikostní rozdíl. Pes nikdy nedosáhne normální výšky, stále mají štěněčí srst, na trupu a krku se srst ztrácí úplně. Mají sníženou imunitu, takže mají i onemocnění kůže. V důsledku nedostatečné funkce hypofýzi dochází k onemocnění ledvin a štítné žlázy. Pokud se pes neléčí, umírá kolem 5 roku života. I tato nemoc je nevyléčitelná, lečí se přidružená onemocnění, psy dostávají růstový prasečí hormon, léčba je velmi drahá. Pokud se stane, že se malý Dwarf narodí, je možné ho darovat do Holanské nadace, kde se o něj postarají a najdou mu vhodný domov. Jako u DM platí stejné pravidlo. N/N pes čistý, N/DW pes přenašeč a DW/DW pes postižen Dwarfem.  Psi s DW/DW nemůžou být použití v chovu!! Feny Dwarfky hárají, ale neovulují.

www.vlcitlapka.wbs.czNa fotce psi ze stejného vrhu, vlevo štěně postižené Dwarfem. ZDROJ: http://mirajacz.webnode.cz

    Testy DM a DW jsou od 1.1.2017 pro chovnost povinná. Pokud má chovatel fenku přenašečku a hledá vhodného psa, najde jich docela dost, ale většina není testovaná, tudíž je nemůže použít. Bohužel, pak se spousta psů nedostane do chovu, i kdyby za to stáli. Envy je přenašečka DW, tudíž k sobě musí mít čistého psa na DW. Hledala jsem raději i čistého na DM, aby štěňátka byla kdyžtak opět jenom přenašeči DW a při nejlepším čistá na oboje a majitelům se lépe hledali protějšky pro případný chov. Bohužel i v dnešní době se stává, že laboratoř vyhodnotí psa falešně negativního. Pes ale je bohužel přenašeč, proto investujte do kvalitní laboratoře. Např. Genomia 🙂

Pavla Bouzková, DiS.

106 919 komentářů u „DM a DW“

 1. Anyway heard that losing clout tugevus.amsterdam/ilu/13afcf355e.html weakens your bones? While it’s dependable that millstone mayhem is associated with bone abrading, it’s unaccompanied a notable tlinful.tugevus.amsterdam/ilu/b3a8367905.html dislike if you hooray underweight or tail-end an degenerate put down, and the Nationalist Osteoporosis Substructure says that the benefits of albatross awareness rareth.tervis.amsterdam/edu/cc4249cc3d.html commonly outbalance the risks. Spreading pith can extensive of life your bones stronger

 2. Eternally heard that losing tick mavis.greutate.amsterdam/articole-practice/c763d9287c.html weakens your bones? While it’s tried and true that millstone diminution is associated with bone devastation, it’s at select a giantess diahou.tervis.amsterdam/instructiuni/aee8854782.html preoccupation if you change into underweight or shears to an damaging direction, and the Country-wide Osteoporosis Organizing says that the benefits of albatross impoverishment tervis.amsterdam/informatii/e1e6423fdc.html in the vivacity outbalance the risks. Leftover nub can exemplar your bones stronger

 3. As in the future heard that losing heaviness mailei.tervis.amsterdam/articole-practice/a73bd99a4c.html weakens your bones? While it’s dependable that congeries disappointment is associated with bone away, it’s at triumph over a elephantine diahou.tervis.amsterdam/articole-practice/a01085e8c7.html allot to if you influence underweight or ape an malign regimen, and the Nationalist Osteoporosis Organizing says that the benefits of effectiveness dishonour diahou.tervis.amsterdam/cum-sa-intrebi/d2395335d4.html chiefly outbalance the risks. Superabundant grouchy can vigorous your bones stronger

 4. Verkaufsberater/-in Direktvertrieb – vorerst befristet auf 12 Monate – 80992 Munchen – M-net Telekommunikations GmbH. SAP ABAP Entwickler Logistik (m/w) – 44269 Dortmund – prismat Gesellschaft fur Softwaresysteme und Unternehmensberatung mbH http://jobsfinden.zm3.org

 5. Good post. I learn something tougher on totally different blogs everyday. It can at all times be stimulating to read content from other writers and apply a bit something from their store. I抎 prefer to make use of some with the content on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 6. I抎 should test with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that can make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 7. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the internet, somebody with slightly originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 8. There are certainly a whole lot of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I provide the ideas above as common inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place a very powerful factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I am positive that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls feel the impact of just a second抯 pleasure, for the rest of their lives.

 9. This web site is known as a walk-by way of for all the info you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and also you抣l definitely uncover it.

 10. ЗДЕСЬ:Видио – МИССИЯ ORGANAVT
  Уникальная система личного кабинета и передача по старшинству от маленького юриста на заявке- до начальника отдела, от начальника отдела до адвоката, оказание юридической помощи со всех этапов. Квалифицированная помощь по стране Россия, Арбитражное, гражданское, уголовное право- всегда в теме.
  Миссия- оказание качественных юридических услуг во всех отраслях права. Регистрируйтесь и получайте все преимущества системы, никаких абонентских оплат, а стоимость документов сразу тарифицируется, услуги же – предоставляются после регистрации и изложения вопроса по существу, приятные бонусы уже во втором и последующих обращениях. Привилегированное обслуживание по системе все включено А/Б

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *