Elektronický obojek

EO – Elektronický obojek, nikoliv elektrický jak hodně lidí rádo říká. Pro někoho super pomocník s výcvikem, pro většinu lidí ničitel psa. Jak to tedy je? Je to výcviková pomůcka a jako každá jiná pomůcka, může být zneužitý nebo používaný špatně. Nepatří do ruky magorům, kteří chtějí svého psa trestat. Ale pro lidi, kteří chtějí svého psa vychovat. EO rozhodně není vhodný na štěňata, která se teprve povely učí!! I výrobci ho doporučují po 6 měsící věku, ale rozhodně bych ho použila mnohem déle.

                    Takto vypadá obojek na krku – zvuk, impuls, voděodolný

O OE jsem uvažovala když byl naší Envy rok a půl. Už jsem ztrácela naději, že jí někdy naučím přivolání a budeme si procházky užívat, ale nakonec přišlo první hárání a s tím velké uklidnění Envy… prostě dospěla. Přivolání nebyl problém a tak jsem byla moc ráda, že jsem vše zvládla jen se stopovačkou. Jenže… problém nastal nyní po štěňatech, přišla něco jako druhá puberta, totální ignorace, neposlouchání a i na stopovačce se jí moc nechtělo. Jelikož mám doma její dceru, která je maminkou posedlá, tak od ní odkoukává úplně všechno, včetně toho :,, když panička volá nemusím chodit k ní´´, chtěla jsem to vyřešit co nejdříve. Jednoho dne přetekl pohár trpělivosti, já jsem sedla k internetu a 3 hodiny četla diskuze a hledala vhodný EO pro nás. A zjistila jsem jedno – na EO mají špatný názor většinou lidé, kteří ho nikdy nepoužili. Nejčastěji lidé co mají psy poslušné. Úplně miluju, když mi o poslouchání radí někdo s Německým ovčákem! Objednala jsem si tedy obojek a druhý den byl doma Dogtrace 400. Tímto velmi děkuju www.pujcovna-obojku.cz. Vyzkoušela jsem EO na sobě, né není to bolest, je to jen nepříjemné.

První den

Psovy se obojek nasadí a nepoužívá se, aby si pes nespojil OBOJEK = RÁNA. Envy nosila obojek bez zapnutí 3 dny. Poté jsem ho zapla, vzala stopovačku a šlo se trénovat. ,,Envy ke mě´´ bez úspěchu, pípla jsem (dala pouze zvukový singnál) a ejhle Envy u mě. Takhle to fungovala  celou procházku.

Den druhý

Opět trénovaní se stopovačkou. Jelikož jsem netušila jak bude Envy na výboj reagovat, měla jsem jí raději pod kontrolou na dlouhém vodítku, aby mi neutekla. Šel proti nám pes, ,,Envy, ke mě´´ nic… píp…nic… výboj… Envy se otáčí a jde ke mě. Následuje velká pochvala. Zbytek procházky opět stačilo v případě neposlechnutí jen pípnout.

další dny…

Envy je hodně tvrdohlavá a když nechce tak prostě neposlechne, tudíž jsem celkem použila asi 20 výbojů než pochopila, že musí poslechnout za jakékoliv situace, nakonec mi stačilo vždy jen pípnutí a už ke mě běžela. Radostně, bez strachu, bez děsu v očích. Po dalších pár dnech nebylo potřeba ani pípnutí a Envy krásně chodila dál za přivolání. Teď už ho asi měsíc nenosí vůbec.

A tak si říkám, proč se proti EO tolik zbrojí, proč když někdo řekne že má na psovi ,,elektriku´´ je hned oheň na střeše. Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se pes pomocí obojku učil povely, ale použít ho na přivolání nebo v případě lovění zvěře? Já říkám ano, budete chodit venku bez stresu s pocitem, že máte psa pod kontrolou. Envy když vidí obojek tak se těší na procházku, rozhodně to pro ní není trauma a nezničilo to náš vztah. Ba naopak mi příjde veselejší, protože je na volno i tam kde dřív být nemohla. Obojek není samospásný a pokud pes nezná povely, určitě vás poslouchat nebude. Pokud je pes labilnější a vadí mu i zvýšený hlas, obojek na něj nepoužívejte. Také neříkám, že když pes neposlouchá na přivolání hnedka mu nasaďte obojek, ale jako poslední řešení – obojek vs. pes pořád na vodítku, bych to určitě zkusila. Každý z nás zná svého psa nejlépe a ví co si k němu může a co nemůže dovolit 🙂

Pavla Bouzková