Kastrace pro a proti

Kastrace

Kastrace je v poslední době, velmi omílané téma. Kastrovat nebo nekastrovat? Tohle si musí každý z nás rozhodnout sám. Nikdy nečtětě články od veterinářů, ty mají vždy vypsané pouze klady. Většina veterinářů kastraci doporučuje, proč? Jelikož vyfasujou pár tisíc za operaci, k tomu přidají pohádku, že fena nebude mít rakovinu dělohy a že pes již nebude běhat za háravkama a budou to větší mazlíčci. Bohužel řeknou Vám jen pozitiva kastrace, ale co její negativa?

Klady kastrace fen

+ Pokud je udělána před 2,5 roku věku feny, pak omezuje riziko nádorů mléčné žlázy, nejběžnějšího maligního nádorového onemocnění u fen.
+ Eliminuje riziko pyometry (zánětu dělohy)
+ Snížení rizika zánětu análních žlázek                                                                                                + Nemožnost nechtěného nakrytí

Klady kastrace psů

+  Eliminace rizika rakoviny varlat                                                                                                 +  Snížení rizika zánětu análních žlázek                                                                                                +   Změny v chování                                                                        +   Snížení rizika zbytnění prostaty a následné problémy s močením

Zápory kastrace fen a psů

– Pokud je udělána před 1. rokem věku, podstatně zvyšuje riziko rakoviny kostí; což je běžná rakovina u středně velkých a větších plemen se špatnou prognózou.
– Zvyšuje riziko rakoviny sleziny
– Zvyšuje riziko srdečních potíží
– Znásobuje riziko poruch štítné žlázy
– Znásobuje riziko obezity
– Zvyšuje riziko ortopedických poruch
– Zvyšuje riziko nepříznivé reakce na očkování
– pokastrační inkontinence (pomočování)

Kastrace feny

Kastraci u fen proberu více, sama fenku mám a kastrace fen bývá častější. Nejhorší co může veterinář udělat, je kastrovat fenu před jejím prvním háráním. Představte si 10 měsíční ČSV (ale i jiné plemeno, které hárá už třeba ve věku 6. měsíců), je to janek, pořádně neposlouchá, nemá to v hlavě srovnané, protože ještě pohlavně nedospěla a vy jí vykastruje, tudíž jí nedovolíte dospět, fena bude stále štěnětem, což si myslím že nikdo z nás nechce. Bohužel to hodně veterinářů doporučuje, ale Vy jste majitel nedovolte to!

Pokud máte opravdu strach z nechtěných štěňat a víte, že fenu nedokážete uhlídat, ano kastrujte, ale rozhodně až po jejím prvním hárání, idálně až po roce a půl,kdy už je fena dospělá. Bohužel ta rizika tu jsou. Často diskutovaná je inkontinence, která je bohužel běžná, kor u velkých plemen. Starší vykastrované feny pak neudrží moč a počůrávají se.

Kastrace ze zdravotních důvodu

Tak s takovou kastrací souhlasí jistě úplně každý. Pokud fena opakovaně prodělá záněty dělohy, které ji ohrožují na životě je jistě lepší když se nechá vykastrovat a tím se tomuto předejde.

Hodně chovatelů a lidí co mělo již několik fen ví, že ve stáří feny mají sklon k rakovině dělohy, mléčné žlázy atd. Proto nechávají fenku vykastrovat po ukončení jejího reprodukčního období což je cca v 8 letech. Feně se udělá něco jako přechod. Feny totiž nemají menopauzu jako ženy. Tím se fena ochrání od bohužel velmi časté rakoviny a zánětů.

Kastrace pro pohodlí majitele

Obtěžuje Vás že fena hárá? Tak jste si měli pořídit psa. Feny prostě hárají, některé jednou za rok jiné každý půl rok, ale opravdu se to dá přežít. Většina fen je čistotná a olížou se a uklidí po sobě. Častěji doma vytřete nebo jí dáte kalhotky. V první fázi hárání kdy fena krvácí, k sobě psa nepustí, ale bude lákat své okolí. Až začne být krvácení slabší, pak svou fenu hlídejte dalších 14 dní! Období kdy už fena nekrvácí je ideální pro nakrytí. Velká fena může být nakryta i malým psem, lehne si.

Odebraní dělohy i vaječníků?

Pokud se rozhodnete pro kastraci, možná budete řešit zda odebrat jen dělohu nebo i vaječníky. Opět tahle otázka není jednoduchá. Pokud odeberete pouze dělohu, fena nezabřezne, nebude hárat. Vaječníky dále budou produkovat hormony, tudíž riziko rakoviny kostí, obezita a další nehrozí. Ovšem je tu riziko rakoviny právě ponechaných vaječníků. Většina veterinářů nechce vaječníky nechávat, důvod neznám. Některé feny, které mají ponechané vaječníky, dokonce psům voní v období kdy by normálně měli hárat. Pokud se odeberou s dělohou i vaječníky, je zde riziko všeho výše uvedeného. Pokud tedy kastrujete, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí, jako prevence rakoviny a zánětu dělohy, nechte odebrat pouze dělohu. Pokud kastrujete protože vám vadí, že fenka voní psům a ty jí otravují nebo že má falešné březosti, odeberte i vaječníky. Falešnou březost způsobují hormony z vaječníků, takže pouze odebrání dělohy problém neřeší. Zkuste možnosti probrat s veterinářem, pokud bude ochotný diskutovat. Někdy se odebírají pouze vaječníky, děloha se ponechá a poté atrofuje, tedy se zmenší a je nefunkční. Nevidím důvod nechávat v těle něco co nemá funkci, tudíž dělohu vždy ven. Slyšela jsem i o případu kdy se vyskytla rakovina i na atrofované děloze.

Hárací kalhotky

Jsou dva tábory – ty proti kalhotkám a ty pro kalhotky. Proti: fena se nemůže sama čistit, tím se to odnaučí a když pak kalhotky nemá neolizuje se. Kalhotky zabraňují větrání a tím může dojít k zánětu .                                                                                      Pro: větší čistota doma                                                                      Já dávám své fence kalhotky, když už krvácí hodně. Protože jak po sobě všude uklízí tak pak zvrací. Pokud nejsou kalhotky příliš uplé a může se fenka i čistit, nevidím v tom problém.

Falešná březost

Některé fenky trpí na falešnou březost, která se většinou objeví měsíc až dva po hárání. Fenka si myslí, že je březí, nosí si plyšáky do pelechu, můžou se jí i nalít cecíky, je na sebe opatrná, méně se pohybuje. Některé feny ve falešní březosti dokážou i odkojit štěňata, mají falešné stahy dělohy a imitují porod. Často se vyskytuje u fen, které jsou při těle a mají úzký vztah s majitelem. Nejde o poruchu cyklu a tudíž to nelze léčit. Pokud vaše fenka trpí na falešné březosti, není potřeba jí hned nechávat kastrovat. Většinou pomůže snížit krmnou dávku, sebrat veškeré hračky, které by mohla brát jako svá štěňata, dát fence větší fyzickou aktivitu a více jí zabavovat aby nemysela na štěňata a vše je za pár dní v pořádku. Pokud se objeví sekrece mléka, je lepší dojít na veterinu, aby se podaly léky na snížení sekrece. Mléko, které není odsáváno štěňaty, by mohlo zatvrdnout. Tátova Dory  měsíc po hárání začala přenášet hračky a dávala si je k sobě. Když jsem přišla na návštěvu, přinesla mi plyšáka, nejspíše se pochlubit svým štěňátkem. Já jsem v nevědomosti hračku zahodila jako aport. Ten její vyčítavý pohled si pamatuji do teď. Jako bych jí zradila a zabila jí štěně. Proto hračky odkliďte v klidu, neházejte s nima a nekopejte do nich.

Video kastrace feny:

Laparoskopiská nebo klasická kastrace?

Kastrace laporoskopicky je nová metoda, fenka má menší ranky, rychleji se po operaci zotavuje. Má až o 65% menší bolesti. Lékař může prohlédnoou dutinu břišní. Fena se pro přehlednost musí nafouknou vzdudem, malé množství vzduchu však v dutině břišní zůstavá, fena bude mít větry, nepřijemné pociti připomínající plynatost. Klasická kastrace sebou přináší i větší řez, možnost většího krvácí z rány, delší hojení, ale fenky to většinou zvládají bez problémů. Často je jizva pouze zanedbatelně větší než po laparoskopii.

 

Kastrace u psů

Někdy se ptám proč lidé nechají kastrovat psa. Kvůli riziku rakoviny varlat nebo zbytnění prostaty a poté problémy s močením chápu. Ovšem kastrace z důvodu toulání za háravkami, neposlušnosti atd. je nesmysl. Pokud si psa dobře vychováte, naučí se háravé feny ignorovat, je to spousty práce, ale určitě lepší než kastrace. Kastrovaní psi ve smečcě někdy mívají problémy, protože ostatní psi ho neumí podle pachu zařadit, někdy si ho pletou dokonce s fenou. Stává se u psů i u fen, kteří jsou kastrovaní, že se nechtějí kamarádit, vadí jim očuchávání od jiných psů, cítí se nesví. Pokud pes naskakuje na lidi, doma ,,znásiňuje´´ plyšáky, značkuje,utíká za háravkami, nespí a nejí, po nocích vyje nebo je hodně domintaní na ostatní psy, je cca 60% šance, že důvodem je hodně testosteronu a kastrace Vám pomůže. Ovšem v 40% se jedná pouze o špatnou výchovu psa a kastrace problém nevyřeší. Zda se jedná o problém se zvýšenou hladinou testosteronu nebo ne, lze zjistit zavedním implantátu do podkoží, začne účinkovat cca za měsíc a navodí u psa stav jako po kastraci, učinkuje minimálně půl roku. Až zjistíte zda u Vašeho psa jde o zvýšený testosteron či nikoliv, můžete se rozhodnout pro chirurgickou kastraci trvalou. Rozhodnutí je opět na Vás. Psi dospívají déle než fenky, ČSV psi jsou často puberťáci i ve 3 letech, proto bych kastrovala až se pes zklidní. Ne dřív jak ve 3 letech.

Video kastrace psa:

Změna povahy u psů a fen

Někdo si po kastraci změny povahy nevšimne. Někteří lidé říkají, že psi se více mazlí, někdy začnou být zlí na ostatní psy, protože je více očuchávají. Se změnou povahy je potřeba počítat, někdy v pozitivním směru , jindy bohužel negativním. Naše kříženka byla ve 2 letech kastrovaná, do té doby si ráda hrála s ostatními psy. Po kastraci nejevila o ostatní psy žádný zájem, spíše na ně byla zlá. Vadilo jí jak k ní čuchají. Po 13 roku se začala v noci pomočovat, ačkoliv se nejednalo o velké plemeno.

Zaujímám neutrální postoj u kastrací. Nic není černobílé. Ovšem nesouhasím s kastrováním štěňat. Nikdo neví jaké mají psy pocity po kastraci, jestli jim to nevadí, nebo naopak se cítí nesví. Ovšem třeba ženy po odebrání dělohy a vaječníků mají často psychické i fyzické problémy (návaly, snížení libida atd.)

Cena počítaná na 30 kg psa

Laparoskopická operace  cca 6.000 Kč, provádí pouze některé klininy a každá si stanovuje svou cenu

Klasická kastrace feny 4.000 Kč

Kastrace psa cca 2.000 Kč opět záleží na pracovišti

*ceny jsou pouze orientační, jiná cena bude na klinice, jiná na vesnické veterině. Ovšem vždy bych volila inhalační narkózu, je pro psy mnohem šetřenější 🙂

Pavla Bouzková, DiS.

5 505 komentářů u „Kastrace pro a proti“

 1. Thanks for all of the efforts on this site. My mother take interest in setting aside time for investigation and it’s easy to understand why. Most of us hear all relating to the compelling form you convey both interesting and useful thoughts by means of this web site and in addition recommend response from others on that concept while our own daughter is really starting to learn so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a remarkable job.

 2. What i don’t understood is if truth be told how you’re no longer really a lot more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in the case of this matter, produced me personally consider it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t involved unless it¡¦s something to do with Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!

 3. Wonderful site. Plenty of useful info here. I¡¦m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you in your effort!

 4. Helpful information. Lucky me I discovered your web site accidentally, and I am shocked why this coincidence didn’t happened in advance! I bookmarked it.

 5. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 6. Normally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 7. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 8. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 9. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 10. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 11. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 12. My wife and i have been now fulfilled when Jordan managed to finish off his investigation because of the ideas he was given using your weblog. It is now and again perplexing just to continually be handing out secrets and techniques which usually the others may have been making money from. And we discover we now have the writer to appreciate for this. The main illustrations you have made, the simple website navigation, the relationships you will assist to instill – it’s got most wonderful, and it is aiding our son in addition to our family reason why that topic is exciting, and that’s exceedingly mandatory. Many thanks for all the pieces!

 13. I and my pals came examining the best solutions on your website while immediately got a horrible suspicion I never thanked the web blog owner for those strategies. Most of the ladies are already absolutely passionate to learn all of them and now have without a doubt been taking pleasure in these things. Thank you for indeed being quite helpful as well as for making a choice on this form of incredible subject matter millions of individuals are really desperate to discover. Our sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 14. I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and magnificent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 15. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and come with almost all important infos. I’d like to look more posts like this.

 16. I would like to express appreciation to the writer just for bailing me out of this type of matter. As a result of checking through the world-wide-web and finding thoughts that were not beneficial, I figured my life was well over. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve solved by way of your entire article content is a crucial case, and those which may have badly damaged my entire career if I hadn’t come across your website. That skills and kindness in controlling all the pieces was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for this impressive and results-oriented help. I will not be reluctant to propose your web sites to any individual who ought to have care about this subject matter.

 17. Hi, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, may test this¡K IE still is the marketplace chief and a huge part of folks will pass over your wonderful writing due to this problem.

 18. hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look forward to peer you.

 19. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 20. My spouse and i felt very joyous Jordan could deal with his research through your ideas he received out of your web pages. It’s not at all simplistic to simply be giving freely information which the others could have been making money from. And we all consider we need the writer to thank for that. Those explanations you made, the simple website navigation, the friendships you will help to instill – it is mostly astonishing, and it’s aiding our son in addition to the family reason why this topic is enjoyable, which is really serious. Thanks for the whole thing!

 21. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 22. obviously like your website however you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

 23. Thanks for your entire efforts on this site. My aunt take interest in participating in research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i learn all of the compelling form you deliver very important information by means of your blog and as well attract response from the others about this subject so my simple princess is certainly understanding a lot. Enjoy the rest of the new year. Your conducting a splendid job.

 24. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 25. of course like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth however I¡¦ll definitely come again again.

 26. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 27. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 28. I simply wanted to post a small comment to be able to thank you for all the pleasant strategies you are placing on this site. My long internet look up has at the end been paid with useful insight to exchange with my guests. I ‚d assert that we visitors actually are really fortunate to dwell in a useful community with many brilliant people with very helpful basics. I feel very much privileged to have come across the web pages and look forward to some more thrilling times reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 29. Its superb as your other posts : D, appreciate it for posting . „So, rather than appear foolish afterward, I renounce seeming clever now.“ by William of Baskerville.

 30. I want to express some appreciation to you for bailing me out of this particular situation. Right after looking through the internet and finding notions that were not beneficial, I believed my entire life was done. Existing without the presence of answers to the difficulties you have resolved by means of the guideline is a crucial case, and the ones which may have adversely damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your own personal training and kindness in controlling all the details was very useful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for your professional and sensible help. I won’t think twice to endorse your web blog to any individual who should receive guidance about this situation.

 31. Thanks a lot for providing individuals with such a breathtaking possiblity to read from this web site. It’s always so good and as well , full of a great time for me and my office peers to visit the blog the equivalent of 3 times per week to study the new stuff you will have. Not to mention, we’re always motivated with all the eye-popping tricks served by you. Certain 1 ideas in this posting are unequivocally the very best I have had.

 32. I must show thanks to the writer just for rescuing me from this type of problem. Because of scouting throughout the internet and seeing techniques which are not pleasant, I figured my life was well over. Living minus the strategies to the difficulties you have resolved by way of the report is a critical case, and the kind which could have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your main capability and kindness in touching a lot of things was tremendous. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a thing like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks very much for the high quality and results-oriented guide. I will not be reluctant to recommend your web page to anybody who will need direction about this issue.

 33. My spouse and i ended up being now thankful Peter could carry out his inquiry because of the ideas he obtained through your web pages. It is now and again perplexing to simply always be releasing helpful tips other folks could have been trying to sell. We acknowledge we have the blog owner to thank for this. The type of illustrations you have made, the easy site menu, the friendships you can aid to instill – it’s everything excellent, and it is facilitating our son and our family reckon that the content is exciting, and that is pretty vital. Thank you for the whole lot!

 34. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 35. I and my guys ended up looking at the great items located on your web page then instantly I had a terrible suspicion I never thanked you for those tips. The women were as a consequence excited to see all of them and have in effect simply been having fun with these things. Thank you for turning out to be really helpful and then for having some useful tips most people are really wanting to know about. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 36. I and also my buddies ended up viewing the nice helpful tips located on the blog and quickly I got a horrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those tips. These boys were totally warmed to read all of them and have unquestionably been having fun with them. Thanks for getting simply accommodating and for using this sort of decent useful guides millions of individuals are really needing to learn about. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 37. Needed to compose you the very small note in order to thank you very much as before with the amazing concepts you’ve shared here. It is remarkably generous of people like you to supply easily just what a number of us would have sold as an electronic book to get some money on their own, certainly given that you could possibly have done it if you ever desired. The basics additionally worked as the easy way to understand that other people have similar dreams similar to my personal own to find out whole lot more when it comes to this issue. Certainly there are numerous more pleasant situations ahead for those who read through your site.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *