Kastrace pro a proti

Kastrace

Kastrace je v poslední době, velmi omílané téma. Kastrovat nebo nekastrovat? Tohle si musí každý z nás rozhodnout sám. Nikdy nečtětě články od veterinářů, ty mají vždy vypsané pouze klady. Většina veterinářů kastraci doporučuje, proč? Jelikož vyfasujou pár tisíc za operaci, k tomu přidají pohádku, že fena nebude mít rakovinu dělohy a že pes již nebude běhat za háravkama a budou to větší mazlíčci. Bohužel řeknou Vám jen pozitiva kastrace, ale co její negativa?

Klady kastrace fen

+ Pokud je udělána před 2,5 roku věku feny, pak omezuje riziko nádorů mléčné žlázy, nejběžnějšího maligního nádorového onemocnění u fen.
+ Eliminuje riziko pyometry (zánětu dělohy)
+ Snížení rizika zánětu análních žlázek                                                                                                + Nemožnost nechtěného nakrytí

Klady kastrace psů

+  Eliminace rizika rakoviny varlat                                                                                                 +  Snížení rizika zánětu análních žlázek                                                                                                +   Změny v chování                                                                        +   Snížení rizika zbytnění prostaty a následné problémy s močením

Zápory kastrace fen a psů

– Pokud je udělána před 1. rokem věku, podstatně zvyšuje riziko rakoviny kostí; což je běžná rakovina u středně velkých a větších plemen se špatnou prognózou.
– Zvyšuje riziko rakoviny sleziny
– Zvyšuje riziko srdečních potíží
– Znásobuje riziko poruch štítné žlázy
– Znásobuje riziko obezity
– Zvyšuje riziko ortopedických poruch
– Zvyšuje riziko nepříznivé reakce na očkování
– pokastrační inkontinence (pomočování)

Kastrace feny

Kastraci u fen proberu více, sama fenku mám a kastrace fen bývá častější. Nejhorší co může veterinář udělat, je kastrovat fenu před jejím prvním háráním. Představte si 10 měsíční ČSV (ale i jiné plemeno, které hárá už třeba ve věku 6. měsíců), je to janek, pořádně neposlouchá, nemá to v hlavě srovnané, protože ještě pohlavně nedospěla a vy jí vykastruje, tudíž jí nedovolíte dospět, fena bude stále štěnětem, což si myslím že nikdo z nás nechce. Bohužel to hodně veterinářů doporučuje, ale Vy jste majitel nedovolte to!

Pokud máte opravdu strach z nechtěných štěňat a víte, že fenu nedokážete uhlídat, ano kastrujte, ale rozhodně až po jejím prvním hárání, idálně až po roce a půl,kdy už je fena dospělá. Bohužel ta rizika tu jsou. Často diskutovaná je inkontinence, která je bohužel běžná, kor u velkých plemen. Starší vykastrované feny pak neudrží moč a počůrávají se.

Kastrace ze zdravotních důvodu

Tak s takovou kastrací souhlasí jistě úplně každý. Pokud fena opakovaně prodělá záněty dělohy, které ji ohrožují na životě je jistě lepší když se nechá vykastrovat a tím se tomuto předejde.

Hodně chovatelů a lidí co mělo již několik fen ví, že ve stáří feny mají sklon k rakovině dělohy, mléčné žlázy atd. Proto nechávají fenku vykastrovat po ukončení jejího reprodukčního období což je cca v 8 letech. Feně se udělá něco jako přechod. Feny totiž nemají menopauzu jako ženy. Tím se fena ochrání od bohužel velmi časté rakoviny a zánětů.

Kastrace pro pohodlí majitele

Obtěžuje Vás že fena hárá? Tak jste si měli pořídit psa. Feny prostě hárají, některé jednou za rok jiné každý půl rok, ale opravdu se to dá přežít. Většina fen je čistotná a olížou se a uklidí po sobě. Častěji doma vytřete nebo jí dáte kalhotky. V první fázi hárání kdy fena krvácí, k sobě psa nepustí, ale bude lákat své okolí. Až začne být krvácení slabší, pak svou fenu hlídejte dalších 14 dní! Období kdy už fena nekrvácí je ideální pro nakrytí. Velká fena může být nakryta i malým psem, lehne si.

Odebraní dělohy i vaječníků?

Pokud se rozhodnete pro kastraci, možná budete řešit zda odebrat jen dělohu nebo i vaječníky. Opět tahle otázka není jednoduchá. Pokud odeberete pouze dělohu, fena nezabřezne, nebude hárat. Vaječníky dále budou produkovat hormony, tudíž riziko rakoviny kostí, obezita a další nehrozí. Ovšem je tu riziko rakoviny právě ponechaných vaječníků. Většina veterinářů nechce vaječníky nechávat, důvod neznám. Některé feny, které mají ponechané vaječníky, dokonce psům voní v období kdy by normálně měli hárat. Pokud se odeberou s dělohou i vaječníky, je zde riziko všeho výše uvedeného. Pokud tedy kastrujete, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí, jako prevence rakoviny a zánětu dělohy, nechte odebrat pouze dělohu. Pokud kastrujete protože vám vadí, že fenka voní psům a ty jí otravují nebo že má falešné březosti, odeberte i vaječníky. Falešnou březost způsobují hormony z vaječníků, takže pouze odebrání dělohy problém neřeší. Zkuste možnosti probrat s veterinářem, pokud bude ochotný diskutovat. Někdy se odebírají pouze vaječníky, děloha se ponechá a poté atrofuje, tedy se zmenší a je nefunkční. Nevidím důvod nechávat v těle něco co nemá funkci, tudíž dělohu vždy ven. Slyšela jsem i o případu kdy se vyskytla rakovina i na atrofované děloze.

Hárací kalhotky

Jsou dva tábory – ty proti kalhotkám a ty pro kalhotky. Proti: fena se nemůže sama čistit, tím se to odnaučí a když pak kalhotky nemá neolizuje se. Kalhotky zabraňují větrání a tím může dojít k zánětu .                                                                                      Pro: větší čistota doma                                                                      Já dávám své fence kalhotky, když už krvácí hodně. Protože jak po sobě všude uklízí tak pak zvrací. Pokud nejsou kalhotky příliš uplé a může se fenka i čistit, nevidím v tom problém.

Falešná březost

Některé fenky trpí na falešnou březost, která se většinou objeví měsíc až dva po hárání. Fenka si myslí, že je březí, nosí si plyšáky do pelechu, můžou se jí i nalít cecíky, je na sebe opatrná, méně se pohybuje. Některé feny ve falešní březosti dokážou i odkojit štěňata, mají falešné stahy dělohy a imitují porod. Často se vyskytuje u fen, které jsou při těle a mají úzký vztah s majitelem. Nejde o poruchu cyklu a tudíž to nelze léčit. Pokud vaše fenka trpí na falešné březosti, není potřeba jí hned nechávat kastrovat. Většinou pomůže snížit krmnou dávku, sebrat veškeré hračky, které by mohla brát jako svá štěňata, dát fence větší fyzickou aktivitu a více jí zabavovat aby nemysela na štěňata a vše je za pár dní v pořádku. Pokud se objeví sekrece mléka, je lepší dojít na veterinu, aby se podaly léky na snížení sekrece. Mléko, které není odsáváno štěňaty, by mohlo zatvrdnout. Tátova Dory  měsíc po hárání začala přenášet hračky a dávala si je k sobě. Když jsem přišla na návštěvu, přinesla mi plyšáka, nejspíše se pochlubit svým štěňátkem. Já jsem v nevědomosti hračku zahodila jako aport. Ten její vyčítavý pohled si pamatuji do teď. Jako bych jí zradila a zabila jí štěně. Proto hračky odkliďte v klidu, neházejte s nima a nekopejte do nich.

Video kastrace feny:

Laparoskopiská nebo klasická kastrace?

Kastrace laporoskopicky je nová metoda, fenka má menší ranky, rychleji se po operaci zotavuje. Má až o 65% menší bolesti. Lékař může prohlédnoou dutinu břišní. Fena se pro přehlednost musí nafouknou vzdudem, malé množství vzduchu však v dutině břišní zůstavá, fena bude mít větry, nepřijemné pociti připomínající plynatost. Klasická kastrace sebou přináší i větší řez, možnost většího krvácí z rány, delší hojení, ale fenky to většinou zvládají bez problémů. Často je jizva pouze zanedbatelně větší než po laparoskopii.

 

Kastrace u psů

Někdy se ptám proč lidé nechají kastrovat psa. Kvůli riziku rakoviny varlat nebo zbytnění prostaty a poté problémy s močením chápu. Ovšem kastrace z důvodu toulání za háravkami, neposlušnosti atd. je nesmysl. Pokud si psa dobře vychováte, naučí se háravé feny ignorovat, je to spousty práce, ale určitě lepší než kastrace. Kastrovaní psi ve smečcě někdy mívají problémy, protože ostatní psi ho neumí podle pachu zařadit, někdy si ho pletou dokonce s fenou. Stává se u psů i u fen, kteří jsou kastrovaní, že se nechtějí kamarádit, vadí jim očuchávání od jiných psů, cítí se nesví. Pokud pes naskakuje na lidi, doma ,,znásiňuje´´ plyšáky, značkuje,utíká za háravkami, nespí a nejí, po nocích vyje nebo je hodně domintaní na ostatní psy, je cca 60% šance, že důvodem je hodně testosteronu a kastrace Vám pomůže. Ovšem v 40% se jedná pouze o špatnou výchovu psa a kastrace problém nevyřeší. Zda se jedná o problém se zvýšenou hladinou testosteronu nebo ne, lze zjistit zavedním implantátu do podkoží, začne účinkovat cca za měsíc a navodí u psa stav jako po kastraci, učinkuje minimálně půl roku. Až zjistíte zda u Vašeho psa jde o zvýšený testosteron či nikoliv, můžete se rozhodnout pro chirurgickou kastraci trvalou. Rozhodnutí je opět na Vás. Psi dospívají déle než fenky, ČSV psi jsou často puberťáci i ve 3 letech, proto bych kastrovala až se pes zklidní. Ne dřív jak ve 3 letech.

Video kastrace psa:

Změna povahy u psů a fen

Někdo si po kastraci změny povahy nevšimne. Někteří lidé říkají, že psi se více mazlí, někdy začnou být zlí na ostatní psy, protože je více očuchávají. Se změnou povahy je potřeba počítat, někdy v pozitivním směru , jindy bohužel negativním. Naše kříženka byla ve 2 letech kastrovaná, do té doby si ráda hrála s ostatními psy. Po kastraci nejevila o ostatní psy žádný zájem, spíše na ně byla zlá. Vadilo jí jak k ní čuchají. Po 13 roku se začala v noci pomočovat, ačkoliv se nejednalo o velké plemeno.

Zaujímám neutrální postoj u kastrací. Nic není černobílé. Ovšem nesouhasím s kastrováním štěňat. Nikdo neví jaké mají psy pocity po kastraci, jestli jim to nevadí, nebo naopak se cítí nesví. Ovšem třeba ženy po odebrání dělohy a vaječníků mají často psychické i fyzické problémy (návaly, snížení libida atd.)

Cena počítaná na 30 kg psa

Laparoskopická operace  cca 6.000 Kč, provádí pouze některé klininy a každá si stanovuje svou cenu

Klasická kastrace feny 4.000 Kč

Kastrace psa cca 2.000 Kč opět záleží na pracovišti

*ceny jsou pouze orientační, jiná cena bude na klinice, jiná na vesnické veterině. Ovšem vždy bych volila inhalační narkózu, je pro psy mnohem šetřenější 🙂

Pavla Bouzková, DiS.

5 505 komentářů u „Kastrace pro a proti“

 1. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 2. A perfect combination of comedy and drama, South Pacific
  raised the bar for musicals everywhere and contains since developed into one
  of the most watched and revived Broadway productions.
  Then the rolls were shipped to the studio to get the film strips developed ointo photographs.
  Professional wildlife photographer is a role model for a lot of budding
  photographers.

 3. I have to show my appreciation to the writer just for bailing me out of this predicament. As a result of exploring throughout the online world and obtaining recommendations which were not powerful, I was thinking my life was over. Living minus the solutions to the problems you have solved through your guide is a serious case, as well as the ones which may have adversely affected my career if I hadn’t discovered your web blog. Your own personal skills and kindness in controlling all the things was crucial. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I can also at this point look forward to my future. Thank you very much for this impressive and results-oriented help. I won’t think twice to recommend the sites to any individual who would need guidance on this topic.

 4. You have mentioned very interesting details ! ps decent website . „Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.“ by Conan Doyle.

 5. Good web site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 6. I simply wished to say thanks yet again. I’m not certain what I could possibly have implemented without the entire tips and hints discussed by you regarding my topic. It truly was a horrifying crisis in my opinion, nevertheless understanding the skilled approach you processed the issue made me to jump over delight. I am just happy for the support as well as have high hopes you really know what an amazing job you happen to be doing instructing other individuals via your websites. Probably you’ve never encountered all of us.

 7. Thanks for sharing such a pleasant opinion, article is good, thats why i have read it fully

 8. Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this submit upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 9. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in internet explorer, might check this… IE nonetheless is the market chief and a good component to other people will leave out your magnificent writing due to this problem.

 10. Thank you so much for providing individuals with a very marvellous opportunity to read from this web site. It really is so excellent and as well , stuffed with amusement for me and my office friends to visit your site at the least three times a week to learn the new items you will have. And definitely, we are always astounded considering the unique secrets served by you. Selected 4 points in this post are easily the most effective we have had.

 11. Good write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 12. Currently it looks like Expression Engine is the top blogging platform available right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 13. I’m just writing to let you understand what a magnificent discovery my cousin’s princess had going through your web site. She mastered so many details, which included how it is like to have a great coaching heart to let many others smoothly fully grasp some impossible subject matter. You undoubtedly exceeded visitors‘ expected results. Many thanks for offering those important, trustworthy, informative as well as cool thoughts on this topic to Gloria.

 14. I want to express appreciation to the writer for bailing me out of such a predicament. Just after searching throughout the world-wide-web and getting tips which were not helpful, I figured my life was done. Living minus the answers to the problems you’ve fixed by way of your post is a critical case, and the kind that could have in a negative way affected my career if I hadn’t discovered your website. Your primary mastery and kindness in playing with every aspect was precious. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a solution like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for this expert and results-oriented help. I will not hesitate to suggest your blog post to anyone who should receive direction on this situation.

 15. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 16. I truly wanted to send a quick comment to be able to express gratitude to you for some of the awesome solutions you are placing at this site. My time-consuming internet lookup has at the end of the day been honored with useful know-how to write about with my good friends. I would declare that we site visitors are undeniably lucky to be in a superb network with many special individuals with good ideas. I feel truly lucky to have used your site and look forward to so many more exciting times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 17. excellent post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers‘ base already!

 18. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 19. I do consider all the concepts you’ve offered in your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very short for starters. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 20. I have to show appreciation to the writer just for rescuing me from this type of predicament. Because of surfing around through the online world and seeing recommendations which are not helpful, I was thinking my entire life was over. Living devoid of the solutions to the difficulties you have solved all through your good guide is a serious case, and ones that might have adversely affected my career if I hadn’t encountered your web site. Your own knowledge and kindness in maneuvering all the stuff was useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a point like this. I am able to at this time relish my future. Thank you very much for this expert and effective help. I will not be reluctant to endorse your web sites to any individual who will need guidelines about this situation.

 21. I must show some thanks to you for bailing me out of this particular trouble. Right after looking through the the web and getting concepts which were not helpful, I believed my entire life was well over. Existing without the presence of strategies to the problems you have resolved all through your entire report is a serious case, as well as ones which might have adversely affected my entire career if I hadn’t noticed your web site. Your actual skills and kindness in touching the whole lot was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for this impressive and result oriented guide. I will not hesitate to refer your site to any individual who needs guidelines about this situation.

 22. Thanks for all of the effort on this blog. Debby really loves conducting investigations and it is obvious why. We notice all regarding the dynamic form you give priceless tips and hints by means of the website and in addition welcome response from some other people about this subject matter so my princess is really starting to learn a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You have been conducting a first class job.

 23. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 24. you are really a just right webmaster. The web site loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great activity in this topic!

 25. I simply wanted to say thanks again. I do not know what I would have done in the absence of the ways documented by you about my concern. It was actually a alarming condition in my position, nevertheless coming across the very well-written form you solved the issue took me to cry over fulfillment. Now i’m happy for the support and thus hope you are aware of a great job you are doing training other individuals with the aid of your website. Most probably you have never met any of us.

 26. I together with my guys were found to be checking the great things found on your site and quickly developed an awful feeling I had not expressed respect to you for those strategies. All the young men ended up absolutely glad to learn all of them and have undoubtedly been having fun with those things. Appreciation for genuinely well kind as well as for considering this kind of outstanding subject matter millions of individuals are really desperate to be informed on. My honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 27. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 28. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

 29. By so doing, you are not only making your family grow, you might be
  also rendering it strong. A colorful graph about the front of the shirt
  indicates the effectiveness of neighboring Wi-Fi signals, allowing you to find
  an optimal spot to connect before you even turn your laptop on. Her eyebrows
  are shaven, which indicates she’s married, and her eyes are narrowed in a very dreamily gaze looking in to the distance.

 30. Thanks , I’ve just been looking for information approximately this subject for a while and yours is the greatest I have found out so far. However, what in regards to the bottom line? Are you positive in regards to the source?

 31. Needed to create you one little observation to be able to say thank you as before considering the pretty tricks you have documented on this site. It is simply pretty generous with you to offer publicly just what a few individuals would’ve advertised for an electronic book to earn some profit on their own, chiefly now that you could possibly have tried it if you decided. These strategies in addition acted like a great way to realize that most people have a similar interest like my own to figure out very much more on the topic of this issue. I think there are thousands of more pleasant moments up front for people who examine your site.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *