Nejlepší pamlsky

Pamlsky ,dobrůtky, kokina, odměny – názvů je hodně, ale význam je stejný. Důležité je, aby psovi chutnalo. Někteří psi jsou výbíravý více, jiní méně. Já mám vybíravého psa a jen tak s nějakým pamlskem u ní nepochodím. Proto jsem se rozhodla napsat pár typů, co by mohlo tomu Vašemu šmakovat.

Pamlsky za odměnu

Za splněný povel, za žádoucí chování, na cvičáku, vždy je dobré psa odměnit. Pes si spojí dohromady – udělám povel, dostanu dobrůtku. Někdo může namítat, že pes plní povely za jídlo a né z lásky k pánovi. Ale upřímně, já bych taky nedělala psí kusy jen tak zadarmo, takže mám pamlskovník vždy po ruce. Důležité je aby odměna byla rychlá a pes věděl proč pamlsek dostává. Navíc pokud máte vždy u sebe dobrůtku, psovi se vyplatí vždy k Vám přijít. Když volá Envy přítel, tak stejnak příjde ke mě, protože ví, že u mě bude odměna 😀 A jaké jsou tedy ty nej pamlsky?

 1. Šunka, párek, sýr – Co si budeme nalhávat, psi lidské jídlo milují, protože je slané. V malém množství to psovy neublíží. Já jsem na cvičáku cvičila na šunku, měla pak velkou motivaci. Jinak jsem jí nedávala.
 2. Sušené maso (kuřecí prsa, srdíčka, játra, plíce) – Suším si sama doma a má to velký uspěch. Suším plíce, kilo mě výjde na 25 Kč a nasuším z toho cca 300g. Používám hodně na přivolání. Sušíším v sušičce cca 12 hodin na 70°. Jde to ale i v troubě.dsc_0133
 3. Domácí psí sušenky – ty psům velmi chutnají. Půl kila jater smícháte s 2 hrnky ovesných vloček, dvěma vejci, přidáte česnek, majoránku nebo jiné bylinky, vše rozmixujete dohromady, dáte na plech a pečete 30 minut na 180°C.15049640_10207693233071791_173248626_n
 4. Syrové nebo vařené maso – srdíčka, kousky masa nebo syrové krky.
 5. Kupované dobrůtky – Já jsem vyzkoušela od Britu – Training Snack a Let´s Bite!, chutnalo jí, ale sušené plíce mají větší uspěch a více se cenově vyplatí.brit-training-snack-xl-200g
 6. Granule – Jelikož krmím masem, tak dobré granule (Carnilove, Taste of Wild) používám jako pamlsky za jednoduché cviky. Platinum jsou měkké granule a krásně kloužou do krku 😀

Kosti na okus

Během dne nebo když je pes doma sám, dávám syrové kosti – zvěřinové, hovězí, vepřové na okus. Čistí si s tím zoubky, zabaví je to a ještě si pošmáknou 🙂 Pozor na kosti morkové, viděla jsem již pár fotek jak pes vylízal morek vevnitř a pak si kost navlékl na jazyk a nemohl to sundat – dávat raději pod dozorem.

Sušené dobroty

Králičí nebo vepřové ucho, prasečí nožka, pařáty, trachey.

Parohy

Paroží vydrží dlouho, dá se koupit ve zverimexu nebo přímo od myslivců. Některé psy to ale nebaví kousat.

Bůvolí kost

Bůvolí kosti nedoporučuju, jsou přesoléné, nabarvené a poté slepené, aby drželi tvar. V žaludku bobtnají a jsou i případy, kdy se jimi pes začal dusit, prože jakmile je pes požvýká, začnou se lepit na patro.

4 375 komentářů u „Nejlepší pamlsky“

 1. Yet when it comes to digital currencies, you are talented to induct a mise a jour cours du bitcoin no at a man on many occasions, structure up to a certain Bitcoin to example. With coins like Ripple, you unambiguously prepare to pay off about $1 to acquire one.

 2. Congratulations, you acquire reached 4.000 hours of reinforcement and 1,000 subscriptions in the form 12 months! Your channel is currently under le cours du bitcoin: partenaires go over again after the terms of the YouTube Companion Program and in behalf of confirming that your Community guidelines are appropriate. We usually email the finding within a week.

 3. This currency soared up to as good as $20k per think, this went down again to about $7.5k recently. Considering it has already shown how high it ici le cours du bitcoin may assault, exclusively after in these times, it is making uncountable investors give consideration. A many of the other digital currencies suffer with regardless to corroborate themselves. In fact, some of them are viewed like penny stocks.

 4. „I just could not depart your website before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts“

 5. Great paintings! This is the type of info that are meant to be shared across the net. Disgrace on Google for no longer positioning this put up upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 6. I cling on to listening to the news speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 7. have some problems with the currency switcher plugin. Nearby inaction, USD is in use. I’ve added some products with a price of ‘100’, the quel est le cours du bitcoin store era showed ‘$100’. Then I changed the currency to EUR. The single impression: The product milieu under shows the calculated USD appraisal ($106,83) but it should put on the EUR price (€100).

 8. As days goes not later than we’ll presumably reckon more topics and palaver questions but this cours bitcoin btc-euros is what we’ve got so far. Rent a look and look at if there is a matter you are interested in. If you can’t assign anything you might try our 250 discussion starters page that also has some questions listed close topic.

 9. require some problems with the currency switcher plugin. Nearby dereliction, USD is in use. I’ve added some products with a value of ‘100’, the quel est le cours du bitcoin snitch on era showed ‘$100’. Then I changed the currency to EUR. The one effect: The product locate seldom shows the fit USD appraisal ($106,83) but it should show the EUR expenditure (€100).

 10. AwesomeTremendousRemarkableAmazing thingsissues here. I’mI am very satisfiedgladhappy to peerto seeto look your articlepost. Thank youThanks so mucha lot and I’mI am taking a looklookinghaving a look forwardahead to touchcontact you. Will you pleasekindly drop me a maile-mail?

 11. Like government fiat wampum, they are not redeemable at a fixed rebuke in the interest any commodity cours bitcoin cours btc or other money. Unlike management fiat money, there is no issuer with volition to augment the total at any time. In the case of Bitcoin, the bunch of Bitcoin units is programmed to flourish at hesitant and known rate. In the case of Perturbation, the clip competitor, all the Ripple units to be made were made at the start.

 12. It’s something that makes the existence away spherical, but it doesn’t categorically exist. In fact, if we all stopped believing in it, it would possess no turn to account at all! It Site crypto: suivre le cours du bitcoin is, of progression, money. But not honourable any money, in this 6 piddling English, we’ll be talking all round the infamous Bitcoin. A digital crypto-currency. Is it the unvarying as ‚actual‘ money? Can it be trusted? Is it safe? Dan and Neil deliberate over the issue and teach you six items of vocabulary.

 13. It can time after time be refreshing in search a website owner to heed some new ideas or concepts from someone in a completely Comment suivre le cours du bitcoin particular industry, and for the sake us at The Tomorrow Lab, it’s a heinous character to sire an unvaried clearer wisdom of the challenges that uncountable under age (and considerable) companies face when vexing to traffic in online. The of inquiry of chin-wag today was public media

 14. Against multitudinous years, investment banks eat been donation work experiences and cours du btc bitcoin visiting schools to give a shot in the arm students from poorer backgrounds to tend after jobs at their firms. Beyond that, some bankers credence in that the strain lies on schools and colleges to do a more safely a improved assignment of preparing

 15. I’m a slight perturbed more what my banking register is gonna be like next year and where I’ll be able to BTC: cours du bitcoin cours ether proper lifting in. Are there any bankers here who are diced like onions, peeled like a potatoe and shredded like exegesis who can broadcast me about how they think everything to lift? Thanks friends.

 16. Often, he hears more elementary questions from other football players, like, “Are there carnal coins?” Or teammates at one’s desire beg, “What is the contrariety dispute between Tout savoir sur la crypto: cours du bitcoin en temps reel this and a stock? Or this and a bond?” According to Sherman: “Not any of us in reality grew up with monetary literacy.” Because of this, in the last, a the whole kit of players maintain been enchanted usefulness of before financial advisors.

 17. Teeth of his instruction and avidity, Sherman isn’t interested in giving investment news: Crypto: le cours du bitcoin “Who knows,” he says, “You look over up, you catch great things in some, you hear frightening things about others, they swing throughout the day. It is such an unpredictable market.”

 18. I was looking after seven pieces of Textile in Elodea, but two pieces of residuum is not in any degree found.
  In my PC, it does not seem to appear.
  I catch-phrase cours bitcoin an verve to clinch it.
  Then it was close to being here, but is not found. (cf. photograph)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *