Uchovnění – Bonitace

Uchovnění psa

Někteří lidí si  myslí, že pokud mají psa s průkazem původu, můžou mít rovnou štěňata . Najdou si  nějakého psa nebo fenku a hurá do toho. Tak to ale bohužel nefunguje. I když vlastně ano, ale štěňata takto vzniklá by nikdy nedostala průkaz původu.

Aby pes s PP mohl mít opět potomky s PP musí být uchovněn.      A co tedy k uchovění potřebuju? Psa 😀 , peníze, čas a chuť.

Aby mohl být ČSV uchovněn musí mít :

DNA profil – odběr krve, který  pošlete do laboratoře schválené klubem (cca 1.000 Kč). Dostanete e-mailem výsledek kterému nebudete rozumět, ale pro budoucnost chovu jsou to důležitá písmenka a číslice.

gg

 • RTG kyčlí a loktů s výsledkem 0/0, 1/1, 2/2 (A/A, B/B ,C/C) pes s horším výsledkem nemůže být uchovněn (cena dle posuzovatatele cca 4.000) (více o kyčlích zde)

13100854_1086502434742470_3863213769877938347_n 13133114_1086502431409137_6595658263930357134_n

 • Musí projít takzvanou bonitací, kde se posuzuje vzhled a povaha psa. Někteří psi nemůžou být chovní – např. chybí jim určité zuby, mají zálomek na ocasu, nesplňují minimální výšku, neprojdou u bonitace povahou. Po bonitaci dostanete Bonitační kartu. (cena bonitace cca 800 Kč, záleží zda jste nebo nejste členem klubu)

12977095_1068083226584391_573875339331941406_o

 • Odběr krve na Dwarfismus a Degenerativní myelopatii (cca 1.800 Kč) (více zde)

Bez názvu

K tomu abyste mohli psa uchovnit a použít do chovu si tedy musíte připravit částku cca 7.500 Kč. Na bonitaci jde pes již s DNA profilem a výsledkem RTG a nebo je později pošlete poštou.

Bonitace

            Bonitace se smí zůčastnit pes nebo fena od 18. měsíce věku. Ráno se dělá přejímka psů – PP, výsledků testů, atd. Pak se čeká. V jednom kruhu se dělá svod mladých a v druhém bonitace (ZDE). Pak je na řadě bonitace, první chodí psi, pak feny, nakonec chodí fenky co hárají.  Jdete do kruhu (říká se tomu kruh, ale je to spíš čtvrerec 😀 ), jako první se kontulují zuby.

                                                 Skus zepředu

DSC_9207

                          Zuby ze strany, jedna a pak druhá strana

DSC_9208

                       A otevřená tlama, to dělá psům největší problémy

DSC_9212

       Ukazování zubů se Vám bude hodit i při návštěvě veteriny a na výstavách 🙂

Dále se u psů kontrolují varlata. Následně si pes stoupne na pevnou podložku, kde se změří kohoutková výška (feny minimálně 60cm, psi 65 cm). Pes by měl stát v klidu . Zkontroluje se délka ocasu, poté se měří různé části těla:

Bonitace

     Něco se měří krejčovským metrem, něco pěvným měřidlem (viz obrázek).  Po měření se ukáže pes v pohybu, běží se dokola kolem bonitační komise, pak od komise a ke komisi. Poté odcházíte z kruhu a čekáte než se změří ostatní psi, pak se v tom samém pořadí chodí na zkoušku povahy.

12987973_10207369346744124_1732364054_n12988127_10207369346704123_393707519_n

Envy je na fotkách trošku zpruzelá, dlouho čekala a pak jí ještě někdo obtěžuje s měřením princeznu 😆 .

Zkouška povahy (zkopírováno z www.cswolfdog.cz a trošku upraveno). Na zkoušku povahy doporučuju na psa postroj, kšíry.

Samotná zkouška povahy se skládá z pěti na sebe navazujících částí:

 1. a) Skupina osob

Psovod vstupuje se psem do kruhu, přistupuje ke dvěma civilním osobám stojícím ve vzdálenosti cca 1,5 m od sebe, se kterými psovod naváže kontakt (rozhovor). Po chvíli přistupují do skupiny další dvě civilní osoby. Tyto dvě osoby zaujmou takovou pozici, že se psovod se psem nachází v uzavřeném čtverci tvořeném čtyřmi civilními osobami. Psovod se psem projde skupinou osob,poté se za skupinou otočí a projde středem skupiny  a pokračuje bez zastavení dále na označené místo.

 1. b) Přepadení za přítomnosti psovoda

Psovod se psem se přesune k označenému místu. Psovod drží psa u levé nohy na krátkém vodítku + je pes přivázán ke kolíku řetězem, pro všechny případy. Na povel bonitační komise proti psovodovi vyjde figurant, který se zastaví ve vzdálenosti cca 4 kroky před psovodem. Po krátkém rozhovoru figuranta s psovodem přecházejícím do hádky, vykoná figurant krátký útok, přičemž psovod stojí na místě a pouští psa na délku vodítka.

 1. c) Přepadení psa bez přítomnosti psovoda

Psovod odchází do úkrytu. Na povel bonitační komise ke psovi přistupuje figurant, který zopakuje útok (nedochází ke kontaktu se psem). Po útoku se figurant odchází ukrýt mimo dohled psa, kde setrvá až do ukončení zkoušky povahy.

 1. d) Reakce na nárazový zvuk – výstřel

Výstřel následuje několik sekund po útoku figuranta, bez přítomnosti psovoda. Pomocník, který střílí, je ve vzdálenosti cca 50 kroků od psa. (Střelba je nyní až na konci, úpravu udělám, hned jak bude změna na stránkách klubu. Na nové bonitaci jsem nebyla a nevím jak to probíhá.)

 1. e) Kontrola útlumu psa

Po vykonání útoku a střelby prochází kolem psa civilní osoba ve vzdálenosti cca 2 m mimo dosah psa na úvazu. Tato osoba psa při průchodu nijak neovlivňuje, ani jej nesleduje pohledem. Po jejím průchodu se na pokyn bonitační komise ke psovi vrací psovod. Tímto je zkouška povahy ukončená.

Pokud pes projde bonitací, dostane bonitační kod viz tabulka. Zcela upřímě, během těch pár minut si komise nestihne všimnout všeho. Někdy má pes prostě špatnou náladu a nesedne mu prostředí a povaha je hodnocena špatně, je možné projít 1x rebonitací.

Jak rozumět bonitačním kódům

Bonitační tabulka ZDE.

Envy má bonitační kód: As Of P1 – tudíž dle tabulky                     As – Standartní výška                                                                       Of – Povaha sangvinik – ovladatelný,vyrovnaný                               P1 – Soulad se standardem výborný (již se nepoužívá)

Toto je nejkratší bonitační kód. Pokud se přidají další věci ke kódu jde o nedostatky. Např.E3 – tmavé oči nebo F2 – dlouhé uši. Pod tabulkou jsou napsané vylučující vady (v tabulce jsou označeny kurzívou). Povahy f, g, h, jsou nejlepší, povahy Oa a Oe nesmí do chovu – moc bázlivý a agresivní pes. Já jsem v tomdle taková striktní a nepoužila bych psa ani s povahou Ob.

Dále dle naměřených hodnonot patří k bonitačnímu kódu Indexy. Envy má Xv 53,1 Xf 106,3. Ovšem indexům jsem nikdy moc nerozuměla a ani mě nebavilo je zkoumat, tudíž o nich víc říct nemůžu. Pokud pes špatně stojí, je prohnutý nebo vypnutý bude mít indexy jiné než je skutečnost. Pokud se bude pes měřít ráno a pak večer opět to bude jiné. Pro mě indexy nic nevypovídají o psu  a v bonitačním kódu na ně vůbec nekoukám.

Soulad se standardem označení P1, P3, P5 se od poloviny roku 2016 nepoužívá. Envy by nyní už měla kód pouze As Of. Jelikož i nádherný pes, který měl špatně naměřené indexy dostal P5, což trošku kazilo celkový dojem.

Video z bonitace naší Envy:

Uchovnění na Slovensku

ČSV je národní plemeno obou zemí jak ČR tak SR. Slováci mají ale jiný požadavky k uchovnění.

 • Bonitace – stejná jako máme my s tím rozdílem, že psi se zůčastňují až ve 24 měsích, feny v 18.měsících jako u nás (při svodu nedostávají kód ale pouze hodnocení Velmi nadějný atd.)
 • RTG – mají pouze rentgeny kyčlí, nikoliv loktů. U nich značené jako DBK (bedrový klb), smí se rentgenovat od 1 roku a do chovu se pouští max B/B.
 • SVP -Splněná vytrvalostně pracovní zkouška –  pes musí uběhnout  40 km, majitel jede většinou na kole, psi smí běžet od 1 roku.
 • Výstava – musí podstoupit alespoň jednu výstavu doporučenou klubem (Evropská výstava ČSV nebo klubová), výsledek výstavy nemá vliv na chovnost. Jde pouze o výstavní zhodnocení.

Pavla Bouzková, DiS.

4 375 komentářů u „Uchovnění – Bonitace“

 1. Добрый день, Кирилл Сергеевич. Скажите плиз, сколько по времени, когда все Слава Богу (без осложнений и «ÃÂ¾Ã‘‚крывания») длится эта операция???

 2. I¡¦m now not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was in search of this info for my mission.

 3. Make your own costume. He had a fancy dress a few weeks ago. . . Some examples of what people dressed. . Mouse: All gray with mouse ears and whiskers on caragato: All black with cat ears and whiskers on caraun fairy: Cute pink skirt and top or dress, wings and a tiara varitabruja: Black dress, customize it it more like a witch, a hat and face pintada.pirata: Shorts, striped top, waistecoat, eye patch, hat and mustache drawn if you do not eny these ideas interest you. .

 4. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 5. HelloHey thereHeyHowdyGood dayHi thereHello thereHi! This post couldn’tcould not be written any better! ReadingReading through this post reminds me of my oldgood oldprevious room mate! He always kept talkingchatting about this. I will forward this articlepagepostwrite-up to him. Pretty sureFairly certain he will have a good read. ThanksThank youMany thanks for sharing!

 6. تلخ است که لبریز حقایق شده استزرد است که با درد موافق شده استشاعر نشدی ،وگرنه می فهمیدیپاییز بهاریست که عاشق شده است“میلاد عرفانپور”

 7. ja jestem konsultantką już 3 kata i jak zaczynałam to było łatwo coś dostać a teraz jest coraz gorzej ale miejmy nadzieje że to się zmieni bo jaki nie to marnie widzę przyszłość avonu:

 8. Go fuck yourself you dumb fucking asshole!! You dunno shit about this hero cuz ur ok busy sucking dicks at the glory hole! Go back to Europe with ur double dragon dildo and lick every inch of shit off of it cuz ima bitch smack the hell out of you faggot. I’d tell u to suck my balls but you’d enjoy it too much!

 9. My wife and i got really lucky Edward could finish up his inquiry from the precious recommendations he acquired out of your weblog. It is now and again perplexing to simply continually be making a gift of facts that many men and women could have been selling. And we all know we have the blog owner to be grateful to for this. Most of the illustrations you made, the easy web site menu, the relationships you will assist to promote – it is mostly astonishing, and it’s really assisting our son and the family know that that content is interesting, which is wonderfully vital. Many thanks for the whole lot!

 10. Lulu 26 novembre 2008 Bah alors!!! Il sert à quoi le « love blog » si vous ne réglez plus vos comptes dessus ! ;)(j’dis ça… j’m’en fou! mais j’avais envie de faire une reflexion !)

 11. Pleɑse let me know if you’re looking for a aгticle writer foг your site.

  Yoᥙ hаve some really good posts and I think I woulԀ be a good asset.
  If you ever want to takе some of the load off, I’d absoⅼutely
  love to write some content for yߋur blog in exchange for
  a link back to mine. Please ѕһoot me an email іf interested.
  Kudos!

 12. Great shots. Didn’t see it so blue in Delhi. Actually, I found it difficult to catch a blue sky in your capital city…Thanks for your comments at , where I finished my Greek Islands 2006 adventure with a post on Cretan Towns! Since it’s Easter time, also made a post with some lousy pictures on Easter in Prague (1997) at .Enjoy the Easter Eggs and have a great weekend!Gil

 13. Thanks. You’ve touched on a good point. I think that’s how I feel, mentally cleaned out. Costa Rica gives you that ability to decompress. Once I was able to do that, I finally enjoyed a level of clarity I rarely did while in the states. I hope you come back soon!

 14. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you turn into experience, would you mind updating your weblog with extra particulars? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog publish!

 15. A large percentage of of the things you say happens to be supprisingly precise and that makes me ponder why I hadn’t looked at this with this light before. This particular piece truly did switch the light on for me personally as far as this specific subject goes. Nevertheless there is one issue I am not really too cozy with so whilst I make an effort to reconcile that with the actual core idea of the issue, allow me see exactly what the rest of your visitors have to point out.Very well done.

 16. Nesvaik, nieks neleis nusikaltimų daryti.. bet dalintis pvz.: torrentais nÄ—ra nusikaltimas, o visokios LANVOS bando įrodyti kitaip. Bus labai puiku, jei kas sugalvos ant pačių LANVA užvažiuoti ir jiems intikÄ… atjungti,. 🙂 Už nesÄ…mones kai bando įstatymus apeiti, žmogaus privatumÄ… ir laisvÄ™ suvaržyti.

 17. „I simply could not depart your web site before suggesting that I extremely loved the standard info a person supply to your visitors? Is gonna be back steadily to investigate cross-check new posts.“

 18. I’d been honored to get a call from a friend when he found out the important points shared on your own site. Going through your blog posting is a real great experience. Thank you for thinking of readers like me, and I would like for you the best of success as a professional in this field.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *