Výcvik

Upozorňuji, že nejsem výcvikář, cvičák jsem navštěvovala pouze půl roku. Na nás s Envy byla výcviková hodina příliž dlouhá, Envy už to pak nebavilo a tak si cvičíme samy pro sebe.

S výcvikem můžete začít třeba ve 4 měsících, klidně i později. Štěňátko vychovávejte, učte ho, socializujte ho, výcvik počká. Není dobré štěně zahltit miliony povelů. Spíše mít základy, které procvičovat a pilovat k dokonalosti.

Pravidla výcviku:

 • První pravidlo je řeknu povel = splnění povelu. Povel neopakujeme, čekáme na splnění, popřípadě psovi do správné pozice pomůžeme
 • Cvičíme krátce 5 minut a dost
 • Jděte cvičit např. na louku, první v méně rušném prostředí, později i v rušnejším
 • Pokud se učení cviku nedaří, přestaňte a zkuste ho třeba za dva dny, psovi se to rozleží v hlavě a půjde mu to lépe
 • Chvalte psa, ČSV milují drbání na hrudníku.
 • Povely říkejte všichni v rodině stejně, jasně, hlasitě a s dobrou intonací
 • Pokud to psovi nejde, nezlobte se na něj
 • Výcvik vždy zakončete povedeným povelem
 • Cvičíme na obojku nikoliv na postroji, já používám klasický, ale klidně použijte polostahovák nebo stahovák
 • Psa to musí bavit, proto ho nebijeme a nenutíme ho cvičit půl hodiny v kuse
 • Mějte vždy na paměti, že ČSV není belgický ani neměcký ovčák, nebude rychle reagovat na povely, ani je dělat s velkým nadšením

Co je základ?

Oční kontakt – při každém podívání se do očí a né na ruku s pamlskem pes dostane odměnu. Použijete při dalších povelech.DSC_8936                          Na fotce Eron, Envy bráška s páníčkem

Sedni, lehni, vstaň – na videu je lehni, vstaň, sedni 😀 Jak naučit psa dané povely popřípadě najdete na youtube, ale myslím, že to zvládne každý sám.

Lehni, oční kontakt, pamlsek, vstaň – zde chybí oční kontakt, pamlsek, sedni, oční kontakt, pamlsek. Pokud pes povely umí, není třeba dávat za každý povel pamlsek, stačí na celou serii.

Ke mě – Alfa a omega celého výcviku. ČSV se 100% přivoláním je jen pár, ale dá se to zvládnout. Při povelu ke mě pes přiběhne k páníčkovi a předsedne, tudíž si sedne. Na začátku trénujte bez předsednutí, to není potřeba, hlavně že chodí k Vám. Zavolejte jméno a pak ke mě. Pokud pes čuchá, je něcím zaujatý, volejte pouze jméno, až se bude více soustředit na Vás zavolejte ,,ke mě´´. Jednou řečený povel = splněný povel. Bude se Vám zdát jak máte šikovné štěně a jak to  krásně umí, v 5 měsích ale změníte názor 😀 Pokud pes na zavolání nechodí použijte stopovačku, kterou vidíte na videu. Dlouhé vodítko, které pes courá za sebou, myslí si že ho můžete ovládat a lépe poslouchá. Zavoláte ,,ke mě´´, pokud pes nepříjde, jemně zatáhněte k sobě a odměníte. Stopovačka se postupně stříhá, tedy krátí, až nakonec zbyde jen karabina. Pes si pořád myslí, že za sebou tahá stopovačku, ale už jí nemá. Naučit psa přivolání trvá dlouho, neztrácejte naději a nepoužívejte na psa elektrický obojek. Nikdy nevíte jak pes na výboj zareaguje. Přivolání je nejdůležitější povel, trénujte ho nejčastěji.

Jméno, povel ,,ke mě´´, předsednutí psa, oční kontakt, odměna. Pes na stopovačce, naše začátky

K noze – hodně lidí používá povel k noze jako povel ke mě, což na jednu stranu nevadí, na druhou stranu na cvičáku v tom pak bude mít zmatek. Při povelu ,,k noze´´ se pes řadí k noze, je jedno jestli stojíte nebo jestli jdete. Řazení je dvojí – buď obloučkem, to dělá Envy a nebo přiřazením přímo k noze. Vyberte si jedno a to používejte. Při chůzi u nohy s povelem ,,k noze´´ by se na Vás měl pes dívat, ale ČSV opravdu není německý ovčák, buďte rádi, že jde 😀 Pes se vždy řadí k levé noze, tak je to dané, na cvičáku vždy u levé a při skládání zkoušek taky. Já mám Envy naučenou na povel ,,k pravé´´, když je potřeba, jde tedy u pravé nohy.

K noze – obloučkem, oční kontakt, odměna. Přiřazení Envy neumí, ale natočím video s Dorkou 🙂 Pozor! Aby to někoho nemátlo, tak Envy se zde řadí k noze pravé, kvůli kameře, dostala tedy povel ,,k pravé´

Při chůzi u nohy opět psovi dáváme povel ,,k noze´´, dle potřeby zopakujeme. Pes by neměl na vodítku táhnout. Když pes začne táhnout, zastavíme, dáme povel ,,k noze´´ a rozejdeme se. Opakujeme pořád dokola, možná budete vypadat jako blbci, ale přináší to ovoce. Dá se použít i stahovák jako korekce, přitáhnu psa a opět dám povel ,,k noze´´. Já jsem zastáncem pozitivní metody výcviku, ovšem osvědčila se mi metoda ,,cukru a biče´´ Nesposlechne – vynadám jí, vyvádí a táhne jako blbec – dostane přes prdel. Ano já biju svého psa a někdy trhám i maso 😀

Chůze u nohy na prověšeném vodítku

Zůstaň a Stůj

Povel ,,zůstaň´´ někteří kynologové nepoužívají, jelikož když dám psovi povel lehni, má v něm zůstat, až dokud nedostane jiný povel a to i v případě, že odejdu,  tomu se říká odložení. Pak máme odložení v leže, v sedě a ve stoje. Mě na cvičáku povel zůstaň učili a tak ho používám. Používám povel ,,zůstaň´´ s tím, že si můžu něco uložit do tašky, odejít o kousek dál a ona zůstává na místě. Povel ,,stůj´´ už není vůbec kynologický povel. Používám ho, když je na volno a nechci aby šla ke mě, ale aby na mě počkala. Také ho využívám u silnic, než se rozhlídnu.

Povel stůj a zůstaň

Je spousta dalších povelů, tohle jsou ovšem ty nejzákladnější, které se hodí pokud je pes umí. Pokud máte zájem o výcvik na cvičáku, poptejte se majitelů ČSV kam chodí oni, ne na každém cvičáku vítají Čévéčko s nadšením. Často s nimi také neumí pracovat.

Článek o naučení základních povelů ZDE

3 585 komentářů u „Výcvik“

 1. Yet when it comes to digital currencies, you are masterful to provide a mise a jour cours du bitcoin pygmy at joined on many occasions, structure up to a certain Bitcoin for example. With coins like Purl, you unambiguously hold to satisfy here $1 to acquire one.

 2. After the manufacturing sector, automation is set to pack away into jobs in the banking sector as well. Citigroup is reportedly planning to axe as multitudinous as cours du bitcoin 10,000 jobs from its investment banking section in the next five years by automating areas that require little merciful interference.

 3. secure some problems with the currency switcher plugin. Sooner than default, USD is in use. I’ve added some products with a value of ‘100’, the quel est le cours du bitcoin store chapter showed ‘$100’. Then I changed the currency to EUR. The only to all intents: The output site under shows the fitted USD price ($106,83) but it should show the EUR expenditure (€100).

 4. This currency soared up to nearly $20k per conceive, this went down again to about $7.5k recently. Taking into consideration it has already shown how acme it ici le cours du bitcoin may be appropriate, exclusively for now, it is making multitudinous investors hand out consideration. A number of the other digital currencies suffer with still to be established themselves. In aristotelianism entelechy, some of them are viewed like penny stocks.

 5. „I?В¦ve recently started a blog, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.“

 6. „You made some clear points there. I did a search on the topic and found most individuals will go along with with your site.“

 7. „Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!“

 8. „The very crux of your writing while sounding agreeable at first, did not work well with me personally after some time. Somewhere within the paragraphs you were able to make me a believer but only for a short while. I however have got a problem with your leaps in assumptions and one would do nicely to help fill in those breaks. When you can accomplish that, I would definitely be impressed.“

 9. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 10. I will right away clutch your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 11. „One other thing to point out is that an online business administration training is designed for students to be able to smoothly proceed to bachelors degree programs. The Ninety credit certification meets the other bachelor diploma requirements and once you earn the associate of arts in BA online, you may have access to up to date technologies on this field. Some reasons why students need to get their associate degree in business is because they may be interested in this area and want to obtain the general instruction necessary ahead of jumping right bachelor education program. Thx for the tips you actually provide inside your blog.“

 12. HI everyone, this is Beau here. We did not envisage on announcing this so near the start, but unfortunately having a local forum on our webpage has opened us up to regular spamming during the one-time few days and week. Without a fulltime line-up of moderators we were ethical unable to jam up the bull-whip of spamming and we would more snip it in the bud now. All forums last open to read, but get been closed to any modish posts. Belligerent gradually get to deleting all the spam posts during the coming week.

  Our rationale since moving to Reddit is we pull down a principle built forum where a a mountain of the quel est le cours du bitcoin Cryptocurrency community already resides, in reckoning to a slew of anti-spamming tools and features. There is just so myriad benefits to it, that had I have known in the first mortify then I would take liable to started the forum there.

 13. HelloHey thereHeyGood dayHello thereHowdyHi thereHi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okokay. I’m definitelyundoubtedlyabsolutely enjoying your blog and look forward to new updatesposts.

 14. Common Network has the concept cours du bitcoin graphiques btc of followers and followings and friends, this is the rationale of it. In Socnet you normally advise an update on your sustain and your prot‚g‚e may post comment, or like it, and so on.

  Here is a crumb of both.

 15. Frequently, he hears more unembellished questions from other football players, like, “Are there tangible coins?” Or teammates whim appeal to, “What is the inconsistency between Tout savoir sur la crypto: cours du bitcoin en temps reel this and a stock? Or this and a bond?” According to Sherman: “No person of us really grew up with monetary literacy.” Because of this, in the over, a the whole kit of players get been infatuated drop of through fiscal advisors.

 16. I’m a meagre nervous all over what my banking record is gonna be like next year and where I’ll be able to BTC: cours du bitcoin cours ether about to lifting in. Are there any bankers here who are diced like onions, peeled like a potatoe and shredded like newsletter who can tell me about how they find everything to lift? Thanks friends.

 17. At the connection of le cours du bitcoin BTC a time where the spacing rules applied could be different such as an Region be adjacent to, as in this case 3 mm or 4 mm spacings, then the larger force prevail. So because the right-hand track segment end, its Catch Class dictates 3 mm spacing inside the area and 4 mm outside. In all events a low on segment of the keep an eye on end is within 4 mm of the Arrondissement border and so under the influence of the outward rules, so they apply. On the left-hand side the footprints divide traversing the Zone confines and the component cushion 2 are within 4 mm, so they also inherit the external rules.

 18. As days goes by we’ll presumably augment more topics and conversation questions but this cours bitcoin btc-euros is what we’ve got so far. Swipe a look and grasp if there is a keynote you are interested in. If you can’t assign anything you capacity prove our 250 conversation starters chapter that also has some questions listed by means of topic.

 19. ost Energetic altoghter in these times!!!

  It is on the computer cours bitcoin cours du bitcoin euros but desire not unenclosed!

  So wish be enduring to reinstall again! But appears I desire not be able to spurn plugins at all. Everytime I try it crashes! I secure under no circumstances had these problems with earlier versions and useing XP. I be enduring puke two weeks frustrating to fetch this to run decently and I tease attempt deadlines in a week.

 20. I was looking after seven pieces of Cloth in Elodea, but two pieces of remainder is not ever found.
  In my PC, it does not feel to appear.
  I catch-phrase cours bitcoin an ardour to confirm it.
  Then it was forthcoming here, but is not found. (cf. photograph)

 21. Is there a vindication that some videos that I have downloaded when one pleases depict with the screen locked while others will not? I be struck by a YouTube Red commitment and can large heed to videos I have downloaded on my phone with the screen locked to guard on battery. No matter what, I from noticed that there are dependable videos that I obtain downloaded that cours bitcoins will stop playing as swiftly as I hold the screen. On cover of that, the video wish set forsake to the start as if I hadn’t been watching it at all. Some other information that may be impressive to this question is that the videos in doubt come from the same framer as others that do industry as intended. Multiple channels do the uniform thing. I had started to characterize as that sure channels were not allowed to work this technique, but promptly that I am having the unchanged problems with channels I remember incorporate and persist to assignment,

 22. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 23. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m glad to express that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make certain to do not omit this web site and provides it a glance on a continuing basis.

 24. Hi there, I found your site via Google even as searching for a related subject, your site came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 25. I just couldn’t depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide in your visitors? Is gonna be again regularly to check out new posts

 26. Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 27. I have been browsing online greater than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will be much more useful than ever before.

 28. You made some clear points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will consent with your website.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *